Dragan Čović (ne)će izbjeći crnu listu - Sada tvrdi da prostora za kompromis ima...
Vlasti u Federaciji BiH najozbiljnije su shvatile da zavrtanje ventila i prekid dotoka gasa za građane i privredu entiteta nije za potcijeniti. Nakon što su tenzije splasnule, a isporuka nastavljena, političari su se okrenuli razgovorima.
Veliki test
Jedna od tema je zakon o gasovodu Južna interkonekcija BiH i Republika Hrvatska, o kojem će koalicioni partneri razgovarati i u narednim danima. Cilj je jasan - osloboditi se ovisnosti o ruskom gasu i omogućiti da se BiH snabdijeva ovim energentom sa više strana.
Pero Previšić, predsjednik Čapljinske neovisne stranke, komentarišući zavrtanje ventila i najavu sastanka vladajuće koalicije, kaže da će ovo biti jedan veliki test koalicije kako na federalnom, tako i na državnom nivou.
- Ono što sam više puta rekao je da je kočničar tog zakona Dragan Čović iz samo njemu poznatih razloga. Mi smo na Hrvatskom narodnom saboru razgovarali o ovoj tematici i na Predsjedništvu HNS-a sam jedini bio jasan i glasan. Rekao sam da je ono što priča Čović obmana hrvatske javnosti, jer je ta priča koju je plasirao, da će nama Sarajevo zatvoriti ventil, priča za malu djecu. Nama ne može Sarajevo - mislim na predstavnike hrvatskog naroda - u Posušju i u Širokom Brijegu zatvoriti ventil, jer bi taj plinovod išao preko tog područja. Ono što sam rekao na HNS-u je da je to projekat iza kojeg stoje SAD, država koja je najveći prijatelj BiH, tako da je suludo to što radi HDZBiH. Mislim da će biti velikih pritisaka i siguran sam da će se donijeti kvalitetan zakon. Ova ucjena koju rade predstavnici srpskog naroda (Nedeljko Elek, direktor Sarajevo-gasa Istočno Sarajevo, op. a) i zavrtanje plina je suluda i mislim da na takav način ne možemo ići naprijed i gledati u budućnost, kaže Previšić za Oslobođenje.
Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović je iznova optimističan i vjeruje u kompromisno rješenje koje se, kako Oslobođenje saznaje iz više izvora, ogleda u tome da će se u Mostaru osnovati podružnica kompanije BH Gas, koja bi ostala nosilac projekta. Osnivanje novog preduzeća ne dolazi u obzir, ranije je u više navrata potcrtao federalni premijer Nermin Nikšić.
- Točno je da u upravljačkoj strukturi BH Gasa većinu čine predstavnici jednog naroda i ne vidim nikakav problem da dođe do reorganizacije kompanije. Za mene je bezveze otvaranje novih kompanija i smatram da treba biti zastupljeno i dosta predstavnika hrvatskog naroda, stručnih ljudi. Mislim da je to jedno od rješenja, a taj prijedlog je dolazio i od međunarodne zajednice, odnosno od Ambasade SAD-a. Ako ne počnemo sa projektom u skorije vrijeme, bojim se da on neće brzo zaživjeti i da ono što čeka stanovnike nije dobro. Već smo morali početi s tim projektom koji ima potporu od prijatelja BiH, a to je Ambasada SAD-a koja je tu jasna. Čak se razgovaralo i o tome da bi oni koji koče projekat mogli ići na američki crnu listu, ističe Previšić.
Dnevni red
Nikšić je koncem maja, podsjećamo, rekao da će zakon o gasovodu Južna interkonekcija BiH i Republika Hrvatska u najskorije vrijeme biti na dnevnom redu federalne Vlade. Budući da su godišnji odmori, očekuje se da to bude u septembru. Predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamenta FBiH Dragan Mioković kaže “da će ovaj zakon, ukoliko bude upućen Predstavničkom domu, odmah uvrstiti na dnevni red prve naredne sjednice”.