"Dozvole za tajkune" - Državnu imovinu krčmi ko stigne, ovo je dio slučajeva iz FBiH

Kantonalni sud u Goraždu spriječio je pokušaj privatizacije državnih resursa
Umjesto rješenja o državnoj imovini, nižu se prijedlozi o kojima dogovora nema. A kako rješenja nema, državna imovina je izložena stalnim udarima. Otima, uzurpira, prisvaja, knjiži ko stigne. U oba bh. entiteta. Svaki pokušaj trajnog i zakonskog regulisanja vlasništva i raspolaganja državnom imovinom na nivou Bosne i Hercegovine ostane samo to - pokušaj.
Dok zakona nema, državna imovina je i izvor novca za punjenje lokalnih kasa, od kojih često pojedinci itekako imaju koristi. Godine zloupotreba bez ikakve odgovornosti.
Nezakonite dozvole
U Kantonalnom sudu u Goraždu rekli su - dosta.
- Pored razmatranja Zakona o privremenoj zabrani raspolaganja državnom imovinom, Sud se osvrnuo i na odluke Ustavnog suda BiH, a kako smo to i tražili tužbenim zahtjevom, gdje je sud konstatovao da: “bez obzira što nije donesen zakon kojim se reguliše pravo vlasništva i upravljanje državnom imovinom, ne postoji opravdanje za donošenje odluke vlade entiteta ili kantona kojom će se mijenjati namjena šuma i šumskog zemljišta ili šumsko zemljište davati na privremeno korištenje u druge svrhe.” U ovoj sentenci leži pravna jačina ove presude, a koja treba biti opomena svima da državnom imovinom može raspolagati samo država Bosna i Hercegovina, ističe Emina Veljović, izvršna direktorica Aarhus centra u BiH, iz kojeg su saopćili da je Ministarstvo za privredu BPK-Goražde pokušalo nezakonito prenamijeniti 2.450 kvadrata šumskog zemljišta u državnom vlasništvu za izgradnju pristupnog puta do deponije Trešnjica.
- Pozivajući se na odluke Ustavnog suda BiH, sud je zaključio da se ovdje radi o pokušaju tihe privatizacije državnih resursa kroz fingiranu prenamjenu zemljišta. Ova presuda šalje snažnu poruku: državna imovina nije plijen ni kantona ni lokalnih vlasti. Ona je i početak kraja nezakonitog raspolaganja našim zajedničkim resursima, piše u saopćenju.Borba i u Mostaru. Pravobranilaštvo BiH, kao pravni zastupnik države, podnijelo je tužbe Općinskim sudom u Mostaru s ciljem utvrđivanja ništavnosti koncesijskih ugovora sklopljenih između Vlade Hercegovačko-neretvanskog kantona i investitora za postavljanje solarnih postrojenja na području Miljkovića i Međina. Neformalna grupa građana “Zaustavimo nezakonite izmjene Prostornog plana Mostara”, koju čine stanovnici pogođenih naselja Gubavica, Pijesci, Prigrađani, Međine, Miljkovići i Kozica, više od dvije godine upozorava na nezakonite radnje kantonalnih i gradskih vlasti u vezi s dodjelom dozvola za solare.
- Investitori su nam došli iznad kuća, pojma ni o čemu nismo imali. Vremenom smo shvatili koliko je ovo težak predmet kad se pogleda koliko je tu dozvola, koliko je tu zakona, koliko je nezakonitosti samo napravljeno da bi se izdale dozvole tim tajkunima, investitorima koji su dobili stotine duluma da prave solarno postrojenje, dok jedna mlada obitelj ne može dobiti 500 kvadrata na državnom zemljištu, kaže za Oslobođenje Mario Ćosić iz Neformalne grupe građana i dodaje da je koncesija vrh brda.
- Sve ostalo su dozvole koje su izdavane na osnovu koncesije. Puno je tu nezakonitosti. Nije mi ni danas jasno kako državni tužitelj nije reagovao. Recimo, u Stocu se općina uknjižila na državno zemljište, pa na kraju prodavala zemljište što javnim što privatnim kompanijama. Mostar je tu bio, ‘ajmo reći, za nijansu blaži, jer se nije upisivao na državnu imovinu, ali je davao masovno koncesije. Sad su nezadovoljni i mještani i investitori. Nismo ni protiv investicija ni protiv solara. Problem je što se na stotine duluma dobrog poljoprivrednog zemljišta prenamjenjuje u građevinsko nezakonito, govori Ćosić, koji smatra da se ide u korist tajkunima bliskim stranci i od čijih investicija nema koristi.
Isti izgled
- Mi apsolutno nemamo ništa od toga. To su mizerne koncesije, radi se o mizernim koncesijskim naknadama koje trebaju plaćati na 30 godina, zaključuje Ćosić.
Na sjednici Općinskog vijeća Stari Grad Sarajevo podržana je mapa puta za obnovu i dodjelu kasarne Jajce od Vlade Federacije BiH ovoj općini. Kažu da je to važan korak kako bi se obratili prema Vladi FBiH sa jasnim planom za obnovu ovog objekta.
- Dvije stvari su neupitne, objekat neće mijenjati izgled, jer je nacionalni spomenik, te neće biti prodat i ostat će državna imovina, rekao je ranije za naš list vijećnik Vedad Deljković.
Kompletan Dnevnik O Kanala možete pogledati ovdje: