Dokaza o kriminalu je dovoljno, to pokazuje i Vučićev strah - "Ako padne Dodik, pada i on"

Dodik se o posjeti oglasio na X-u/

Milorad Dodik i Aleksandar Vučić: Predstoji nam teška borba

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Milorad Dodik se, očekivano, nije odazvao na novi poziv Tužilaštva BiH, kako bi bio dodatno ispitan na okolnosti kupovine vile na Dedinju 2007. godine. Iz Tužilaštva su, navodno, ovaj poziv pravdali time što, iako je predsjednik Republike Srpske u martu 2022. saslušan u ovom predmetu, optužnica protiv njega ne može biti podignuta dok ne bude ispitan na sve okolnosti koje mu se stavljaju na teret.

Čega se boji Vučić?

A u pitanju je pranje novca u vezi sa krivičnim djelima primanje dara i drugih oblika koristi i zloupotreba položaja.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Kada smo Tužilaštvu BiH u decembru 2024. godine poslali upit u vezi sa ovim predmetom, dobili smo kratak odgovor: “Tužiteljstvo BiH nije zaprimilo odgovor na zamolnice koje smo uputili. Predmet je u radu i kada bude donesena tužiteljska odluka, javnost će biti informirana.”

No, da se nešto ipak kreće, svjedoči i nastup predsjednika Srbije Aleksandra Vučića 6. aprila ove godine, kada je Sarajevo, na njegov dan, okrivio za sve što se dešava već presuđenom Dodiku.

- Plaši me što niko ne želi da čuje šta brine RS i Srbiju. To me dodatno plaši i brine. U narednom periodu teško je očekivati bilo kakve lepše stvari, a kako i u kojoj meri ćemo moći iz svega toga da izađemo neoštećeni, ostaje da se vidi. Svaka odluka o hapšenju Milorada Dodika bila bi katastrofalna po ceo region, ocijenio je Vučić, dodavši da, “bez obzira na sve pritiske i napade kojima smo izloženi, ostajemo uz RS i RS ima našu podršku”.

Na poziv za saslušanje o kupovini vile na Dedinju Milorad Dodik se Tužilaštvu BiH nije odazvao, ali je pranje para još iz 2007. godine pokušao minimizirati predsjednik Srbije, koji krivca u tome što bi lider SNSD-a jednom već morao odgovarati za kriminal vidi u - stranim službama.

- Tužilaštvo BiH ima dovoljno dokaza za optužnicu protiv Dodika. Saslušani su vozači koji su nosili pare u Pavlović banku prije nego je 2008. Dodik dobio kredit, a mene ne žele pozvati, kaže bivši advokat Slobodana Pavlovića Duško Tomić

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Svaka odluka o hapšenju Milorada Dodika bi bila katastrofalna, i za ceo region i za Srbiju. Predstoji nam teška borba, držat ćemo se principa. Jasno je koliko su snage uprle pojedine strane obaveštajne službe kada su i unutar našeg sistema pronašli one koji bi baš sada i u ovom trenutku da saslušavaju predsednika Srpske zbog nekakve kuće na Dedinju od pre 15 ili 20 godina. Zaista bi bila velika sramota za Srbiju da ona učestvuje u hapšenju predsednika RS-a. Da ona obavlja prljavi posao za sve one koji bi da sruše srpski narod i RS. Šta sve pada na pamet pojedinim nosiocima vlasti ovde u Srbiji i to tobož na osnovu međunarodne pravne pomoći, na osnovu zahteva iz Sarajeva, a da pritom sve što smo tražili, kako je linčovan premijer ove zemlje, slučajno sam to bio ja, ne dobijemo nijedan odgovor. Ali, može im se, kazao je Vučić.

Dakle, Dodik je vilu u Ulici Vaska Pope na Dedinju kupio 14. maja 2007. godine za 750.000 eura. Kredit u istom iznosu podigao je godinu kasnije (27. juna 2008) i ovjerio pečatom Vlade RS-a, na čijem je čelu bio.

Vila Milorada Dodika na Dedinju, Ulica Vaska Pope/

Vila Milorada Dodika na Dedinju

Oslobođenje je 22. decembra 2015. pisalo kako je, prema dokumentaciji koju je Državna agencija za istrage i zaštitu BiH (SIPA) već bila izuzela iz Pavlović banke, Milorad Dodik preko banke prebacio 750.000 eura za kupovinu vile na Dedinju, a da kredit nije ni koristio.

Dodik je, navodno, ratu za sporni kredit u iznosu nešto većem od 9.000 KM uplaćivao u kešu, a novac je donosio vozač koji je, takođe navodno, u iskazu Tužilaštvu BiH kazao da “nije brojao pare”, već ih je u Pavlović banku donosio “zapakovane”.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

No, u vrijeme glavnog tužioca Gorana Salihovića ovaj predmet nije mnogo napredovao, a do potpunog zastoja došlo je nakon dolaska na to mjesto Gordane Tadić.

I ja ne bih raspisao crvenu potjernicu zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika, jer je to unutrašnji problem države, ali neka je probaju zatražiti zbog kriminala, kaže Tomić

Tome svjedoče i riječi vlasnika Pavlović banke, pokojnog Slobodana Pavlovića, date Oslobođenju: “Tu ništa još nije ni početo i ko zna dokad će trajati.”

Tadašnji advokat Slobodana Pavlovića Duško Tomić kaže nam kako se Vučić nije uplašio za Dodika, već zbog činjenice da bi padom predsjednika RS-a i njegov kraj bio blizu.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Pogotovo nakon uvođenja sankcija Dodiku od Njemačke i Austrije. Dodik ima ogroman novac u Austriji i nije smio na onakav način istjerati ministricu iz BiH. To mu je kraj, govori Tomić.

Što se tiče predmeta vezanog za kupovinu vile, podsjeća kako je Dodik objekat dijelio sa tadašnjim direktorom Elektroprivrede Srbije Aleksandrom Obradovićem, koji je bio i zastupnik Čeza.

Čez, pa Comsar

- I onda su zajedno ušli u projekat Čeza, odnosno izgradnje drugog bloka Termoelektrane Gacko, koji nikad nije zaživio. Slično se sada dešava sa Serdarovom, koji traži 300 miliona KM za Comsar energy RS. Matrica je ista, ništa se ne realizuje, a izvlači se novac građana. Ja bih Dodika samo zbog toga gonio, a ne politički, ističe Tomić.

Podsjeća na Pavlovićevu pogibiju u SAD-u, nakon koje su se pripadnici FBI-ja pojavili na Tomićevim vratima.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Ako me mogao FBI ispitivati na okolnosti smrti Pavlovića, koji je bio njihov državljanin, što me naši tužioci nikad nisu ispitali, a samo ste vi napisali nekoliko tekstova o tom predmetu, govori Tomić i dodaje da Tužilaštvu BiH nisu potrebne nikakve pravne pomoći iz Beograda.

- Dubravko Čampara je sjajno vodio taj predmet, ali je sklonjen sa njega. Imaju sve, čak i izjave vozača o tome kako su prvu godinu, do podizanja kredita, nosili u Pavlović banku rate, nekad 6.000, nekad 9.000 maraka, zaključuje Tomić.