Dokad ćemo ovisiti o Rusiji? Partneri se "razmekšavaju", zakon o Južoj interkonekciji se ne usvaja

Federalna Vlada još nije u parlamentarnu proceduru uputila prijedlog zakona o plinovodu Južna interkonekcija BiH i Republika Hrvatska, iako je ranije obećano da će u martu zakon doći pred federalne poslanike.
Stabilnost države
Zbog toga je ambasador SAD-a u BiH Michael Murphy sa Energetskog samita, održanog u Neumu, pozvao domaće vlasti na hitno djelovanje i usvajanje zakona kako bi se riješila ovisnost o ruskom plinu, te osigurala energetska neovisnost i stabilnost zemlje.
- Sa samita šaljem hitnu poruku da istječe vrijeme za provođenje ključnih reformi koje su potrebne da se isprave godine lošeg upravljanja, korupcije i zanemarivanja, što je bh. energetski sektor ostavilo u užasnom stanju - pun je slabosti i nefunkcionalan. Odgađanje donošenja propisa, korupcija, ovisnost o ruskom plinu, zastarjela infrastruktura i nadolazeći porezi na ugljik samo su neki od izazova koji prijete energetskoj sigurnosti zemlje, upozorio je Murphy.
Pri tome je naglasio kako BiH pod hitno mora diversificirati izvore snabdijevanja prirodnim plinom da bi izbjegla najštetnije posljedice ruske energetske prisile nad Evropom.
- Kako bi to bilo moguće, Vlada FBiH bi trebala donijeti zakon o Južnoj interkonekciji i aplicirati za sredstva za finansiranje tog projekta, prije nego što prilika za izgradnju nove plinske infrastrukture bude zauvijek izgubljena. Političari koji gledaju svoju i političku korist su smetnja ovome. Projekt opstruiraju i drže taocem ciničnih zahtjeva, poput stvaranja novog odvojenog operatera, jer vide priliku da povećaju svoju moć i da se obogate. Nema opravdanja za novog operatera, poručio je Murphy.
Dr. Edin Delić, redovni profesor na Univerzitetu u Tuzli i gradonačelnik Lukavca, kaže za Oslobođenje da mu je drago što ambasador Murphy ima tako jasan stav prema ovom pitanju i da dobro sve razumije.
- Američka ambasada je mnogo toga dobrog uradila u ovoj zemlji da ne treba propitivati njene stavove. I u političkom miljeu u kojem se kreće sadašnja vlast pokušava se kroz kompromise sa Čovićem (Dragan, op. a) i Dodikom (Milorad, op. a) doći do rješenja kako bi se stvari micale naprijed. Pitanje je gdje je na ovoj temi granica kompromisa, kaže dr. Delić.
Podsjećamo da je federalni premijer Nermin Nikšić na pres-konferenciji, održanoj povodom prve godine mandata Vlade, rekao da bi zakon uskoro trebao biti usaglašen.
- Kad se usvoji, nismo riješili problem. Trebat će nam šest-sedam godina da se sve okonča i ne vidim toliku dramu što pričamo o tome, kaže Nikšić.
Dr. Delić nam kaže da ne zna za ovu Nikšićevu izjavu, ali da je vidi kao pokušaj razmekšavanja partnera u vlasti o ovoj temi.
- Ono što mogu reći jeste da je ovo strateški važna tema, koja ne bi smjela biti predmet kompromisa i da dolazimo do tačke kad je odgađanje te teme nedopustivo. Ovim ne rješavamo samo ovisnost o lošim politikama RS-a nego rješavamo pitanje globalne sigurnosti zbog uticaja Rusije na čitav prostor. Mislim da bi energetska politika trebala biti jedno od pitanja oko kojeg ne bi trebalo praviti kompromis. Apelujem na američku ambasadu u BiH i međunarodnu javnost, kako su prepoznali politizaciju i pokušaj da se kroz organizaciju preduzeća koje će distribuirati gas osigura supremacija određene društvene skupine nad drugom u BiH, da po sličnom modelu gledaju i druga pitanja koja se provode u našoj zemlji. Nama ne treba nikakva vrsta majorizacije. Plin kad krene, jako je teško razdvojiti bošnjački, hrvatski i srpski plin. To su apsurdi. Plinsko tržište je svjetsko i mi u tom smislu nemamo ništa drugo nego kretati se kako je krenulo sa prvom verzijom zakona, naglasio je.
Uprkos jasnoj poruci američkog ambasadora da BH Gas mora biti nositelj projekta, iz HDZ-a opet stižu drugačija mišljenja.
Predsjednica FBiH Lidija Bradara, kao i njen stranački šef, protivi se tome.
- BH Gas ima svoje gasovode u centralnom dijelu BiH. Investicija nije završena do kraja niti je ikada gas pušten prema Travniku, isto tako prema Kiseljaku za koji je bio iskazan interes, jer postoje preduzeća kojima je taj gas potreban. Kompanija radi u Sarajevu, a nije u mogućnosti napraviti investiciju do Kiseljaka. Možda to puno govori o njenom investicijskom kapacitetu i želji da investira u bilo šta u BiH, rekla je.
Kadrovsko jačanje
Dr. Delić, pak, kaže kako u BH Gasu ima puno ljudi koji se dugo bave ovom strukom, te da ne vidi bolje firme za ovaj projekat.
- S druge strane, ako ima potrebe, sasvim je moguće kadrovski ojačati kompaniju, otvoriti neki centar ili slično da se zaštiti interes bilo kojeg dijela BiH, o čemu je govorio i američki ambasador. Podržavam njegove stavove od slova do slova. Bio sam na Energetskom samitu u Neumu, gdje je on lijepo adresirao izvor problema, ali i govorio o šansama koje imamo. Pozivam federalnu Vladu da ovo pitanje tretira kao prioritet, jer je u konačnici Murphy kazao da tamo gdje struka kaže svoje, politika nema šta govoriti, a ovdje je struka sve kazala i to se mora provesti u interesu građana, jasan je dr. Delić.