Dok se na Jahorini krčmi državna imovina, SNSD-ovac ismijavaju Ustavni sud: Sudije neka dođu na trampolinu
Državno zemljište na Jahorini uknjiženo je u vlasništvo teslićke firme Drvo-Export, iza koje stoji SNSD-ov odbornik Srđan Klječanin Rufi.
Ismijavanje sudija
Ustavni sud BiH je prije dvadesetak dana odlučio da se sve u vezi sa prodajom 56.000 kvadrata državnog zemljišta na Jahorini poništi u roku od tri mjeseca.
- Vladi Republike Srpske i Ministarstvu trgovine i turizma RS-a je naloženo da preduzmu odgovarajuće korake kojima će poništiti sve odluke i aktivnosti zasnovane na osporenoj odluci, saopćio je Ustavni sud BiH, iz kojeg su naglasili da je Vlada RS-a raspolagala državnom imovinom koja je pod zabranom raspolaganja i koja je u isključivoj nadležnosti institucija Bosne i Hercegovine.
Nedeljko Elek (SNSD), predsjednik NO Olimpijskog centra Jahorina, ismijao je ovu odluku kazavši da “to nije Ustavni, nego zaustavni sud, koji želi zaustaviti sve investicije u Republici Srpskoj”.
- Imovina je uknjižena isti dan, tako da tu nema nikakvih problema, evo, pozvat ćemo sudije Ustavnog suda da dođu na trampolinu, dodao je, a imao je poziv i za tužioce koji bi mogli reagovati zbog toga što se nepoštivanje odluka koje donese Ustavni sud BiH smatra krivičnim djelom.- Pozvat ćemo i tužioce na roler coaster, pa neka se vrte, rekao je Elek.
U Ministarstvu trgovine i turizma kažu da su potpisivanje ugovora o prodaji, zatim uplata novca, cijeli 41 milion maraka, a potom i knjiženje zemljišta na novog vlasnika, urađeni prije odluke Ustavnog suda BiH. Poručuju da je sve urađeno u skladu sa Ustavom i zakonima RS-a i u skladu sa nadležnostima datim Dejtonskim mirovnim sporazumom, te da nikome neće dopuštati da nameće neke odluke.
- Ugovor su 13. februara potpisali ministar trgovine i turizma Denis Šulić i direktor kompanije Drvo-export od kada je tekao rok od 30 dana za uplatu. Kompanija iz Teslića uplatila je sredstva u predviđenom roku, nakon čega je pokrenut postupak upisa vlasništva, koji prema odredbama Zakona o opštem upravnom postupku Republike Srpske ne može trajati duže od 30 dana, kažu iz Ministarstva.
Ovlaštenja
- Ako je naknadno došlo do poništenja određenih odluka, ugovora..., na osnovu kojih je izvršen upis prava, onda bi trebalo da se promijeni taj upis, odnosno da se uspostavi stanje kakvo je bilo i ranije, prije tih odluka, ugovora koji su poništeni, pojašnjava Ismet Velić, bivši pravobranilac BiH, koji smatra da bi trebalo pokrenuti poseban postupak s ciljem promjene upisanog stanja u zemljišnim knjigama, odnosno kako bi se uspostavilo stanje kakvo je bilo ranije, koje odgovara realnom stanju i pravu.
- A iz razloga što je došlo do neosnovanog upisa na osnovu odluka koje su kasnije poništene, odnosno što je entitet, u ovom slučaju Republika Srpska, raspolagao imovinom koja je državna, a nije za to imao ovlaštenja. Iz tih razloga treba da se pokrene odgovarajući postupak, kako bi se promijenio taj izvršeni upis u zemljišnim knjigama. Dakle, državna imovina sa upisom prava u korist države, kaže Velić.