Dok cijene "divljaju": U planu mjere protiv neosnovane skupoće

Amir Hasičević: Radimo na unapređenju zakonskog okvira/Senad Gubelić
Kupovina pojedinih prehrambenih artikala poput mesa, a u zadnje vrijeme i voća i povrća, za većinu građana u FBiH je pravi luksuz. Cijene osnovnih životnih namirnica kontinuirano rastu, kao što raste i ogorčenje kupaca čije su korpe sve praznije, a novčanici tanji.
Tržišna kretanja
I u Ministarstvu trgovine FBiH svjesni su situacije i pritiska koji građani trpe, a posebno najranjivije kategorije društva kao što su penzioneri.
- Ministarstvo trgovine FBiH već duži period prati kretanje cijena, naročito osnovnih životnih namirnica, voća i povrća, kao i drugih proizvoda koji su od posebnog značaja za standard građana. Na osnovu učestalih pritužbi potrošača i analize tržišnih kretanja, u ovom periodu smo pojačali aktivnosti inspekcijskih organa na kontroli primjene propisa o formiranju cijena i marži. Federalna uprava za inspekcijske poslove, u saradnji sa kantonalnim inspekcijama, provodi pojačane nadzore kako bi utvrdila da li trgovci poštuju ograničenja u visini marži za određene proizvode. Dosad su inspekcijski nadzori pokazali da postoje slučajevi nepravilnosti, što je rezultiralo izricanjem kazni i nalozima za otklanjanje utvrđenih nedostataka, rekao je za Oslobođenje Amir Hasičević, federalni ministar trgovine.
Ministar smatra da trgovci moraju pokazati viši stepen društvene odgovornosti i razumijevanja za težak položaj građana u uslovima inflatornih pritisaka.
- Podsjećam da smo još u prvoj godini mandata počeli projekat Zaključavamo cijene, kojim smo cijene oko 60 osnovnih prehrambenih i higijenskih proizvoda imali zaključane duže od godinu. Nakon te dobrovoljne akcije u kojoj su učestvovali svi veliki trgovinski lanci sa oko 1.500 prodajnih objekata širom FBiH, federalna Vlada je na prijedlog Ministarstva donijela Odluku da cijene ostaju zaključane i odluka važi do 1. septembra. U okviru naših nadležnosti radimo i na unapređenju zakonskog okvira kako bismo omogućili bržu reakciju u situacijama naglih poremećaja na tržištu. Planiramo predložiti mjere koje će dodatno regulisati najosjetljivije segmente potrošnje i smanjiti prostor za neosnovano povećanje cijena, naglasio je Hasičević.
Gordana Bulić, predsjednica Udruženja potrošača Tuzlanskog kantona, kaže za naš list da se u pogledu projekta Zaključavamo cijene ministru Hasičeviću ne može ništa prigovoriti, “jer je uložio trud da kod velikih trgovinskih sistema i manjih trgovinskih kuća probudi socijalnu osjetljivost kad su u pitanju osnovni prehrambeni proizvodi”.
Višečlane porodice
- Došlo se do 60-ak proizvoda prehrambenog i higijenskog paketa. Moram reći da u okviru zaključanih cijena imamo, recimo, suncokretovo jestivo ulje gdje je jedna vrsta zaključana na 2,25, a u trgovinama to ulje, nekog brenda, sa istim udjelom masnoća košta 3,50 pa i 3,60 KM i nije zaključano. Potrošač, ako bira proizvode sa zaključanom cijenom, otprilike uštedi 60 KM. To penzionerima u vrijeme nenormalnog rasta cijena znači puno. Dakle, sa tim projektom se išlo da ta kategorija stanovništva, porodice sa više djece i studenti imaju određeni benefit i mislim da je imalo efekta, ističe Bulić dodajući da mjere nisu savršene, ali su dobar pokušaj da se bar malo olakša građanima koji su u stanju socijalne potrebe.