Dodik već "slavi" sutrašnju sjednicu: Zapjevao tugaljivu pjesmu

Foto: Instagram
Predsjednik entiteta Republika Srpska, Milorad Dodik, okupio je večeras stranačke partnere i predstavnike vlasti RS-a uoči sjednice Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS), koja se očekuje sutra. Na večeri, koju je Dodik opisao kao događaj u opuštenoj atmosferi, slavljen je "suverenitet RS-a". Dodik je, kako piše na društvenim mrežama, iskoristio priliku da nazdravi za "veliki dan za RS", ističući pravo ovog entiteta da suvereno donosi odluke i gradi svoju budućnost.
Međutim, večer nije prošla bez iznenađenja. Dodik je u jednom trenutku uzeo mikrofon i zapjevao stihove pjesme "Jednog ću dana ponovo doći kući", čime je dodatno naglasio svoj politički stav prema budućnosti RS-a. Stihovi su glasili:
"Nek' tamo lista, nek' mene čeka, nek' širi grane svoje, jednog ću dana, ponovo doći kući u selo moje."
Večera je održana u društvu narodnih poslanika iz vladajuće većine, ministara u Vladi RS-a i koalicionih partnera, a Dodik je tom prilikom istakao važnost sutrašnje sjednice NSRS-a.
Sjednica NSRS-a zakazana za sutra bit će ključna za daljnji politički smjer Republike Srpske. Među glavnim tačkama dnevnog reda nalazi se prijedlog novog Ustava RS-a, koji je već izazvao brojne kontroverze, kako unutar Bosne i Hercegovine, tako i u međunarodnoj zajednici.
Novi prijedlog Ustava RS-a eksplicitno tvrdi da je RS "suveren, jedinstven i nedjeljiv ustavnopravni subjekt", što je u izravnoj suprotnosti s Ustavom Bosne i Hercegovine, koji jasno definira BiH kao međunarodno priznatu državu s dva entiteta, bez prava na samostalnost. Ova tvrdnja izaziva zabrinutost, jer bi mogla otvoriti put za daljnje političke i institucionalne podjele u zemlji.
Jedna od najozbiljnijih i najspornijih odredbi novog Ustava je član 9., koji RS-u daje pravo na "opredjeljenje", čime se potencijalno otvara mogućnost za secesiju. Također, član 5. predviđa da RS može istupiti iz međunarodnih sporazuma na nivou BiH, dok član 6. omogućava institucijama RS-a da obustave primjenu bilo kojeg akta institucija Bosne i Hercegovine koji, po njihovoj procjeni, nije u skladu s Ustavom BiH.
Najveći izazov za stabilnost Bosne i Hercegovine, prema prijedlogu novog Ustava, predstavlja član 116., koji omogućava formiranje vlastite vojske Republike Srpske. Također, član 115. predviđa mogućnost proglašenja vojne neutralnosti ili ulaska u vojne saveze s drugim državama, što bi predstavljalo direktnu prijetnju nacionalnoj sigurnosti Bosne i Hercegovine.
Ovaj prijedlog Ustava Republike Srpske predstavlja ozbiljan napad na Dejtonski mirovni sporazum i Ustav Bosne i Hercegovine. Odredbe koje se odnose na suverenitet, otcjepljenje, formiranje vojske i preuzimanje državne imovine u potpunosti su u suprotnosti s međunarodnim ugovorima i pravnim poretkom BiH.
Međunarodna zajednica, kao i mnogi politički analitičari u Bosni i Hercegovini, upozoravaju na ozbiljne posljedice ovih prijedloga, koji mogu dodatno podijeliti zemlju i ugroziti njen teritorijalni integritet.