Dodik umislio da je kralj Aleksandar Karađorđević: Vožd uvodi martovsku diktaturu?

Aleksandar Karađorđević i Milorad Dodik/
Još samo da malo smrša i pusti brčiće
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Ono što radi predsjednik RS-a Milorad Dodik, u svom bezumnom nastojanju da izbjegne višegodišnju "posjetu" zatvorskoj ćeliji, neodoljivo podsjeća na Šestojanuarsku diktaturu kralja Aleksandra Karađorđevića.

Podsjećamo, kralj Aleksandar je 6. januara 1929. godine zaveo diktaturu. Ukinuo je do tada važeći ustav i nametnuo novi, kasnije poznat kao Oktroisani ustav. Također, nametnuo je i niz zakona, među kojima je i bio Zakon o zaštiti javne sigurnosti i poretka u državi, kasnije poznat i pod kolokvijalnim nazivom zakon o zaštiti države. Ovim ustavom i zakonima kralj aleksandar je preuzeo potpunu kontrolu nad državom u svoje ruke. Parlament je raspušten, a sve opozicione stranke su zabranjene.

Zvuči poznato, zar ne? Tako će Narodna skupština RS-a sutra, na 19. posebnoj sjednici raspravljato o donošenju odluke na osnovu koje će se pristupiti izradi teksta novog ustava RS-a. Odluka se donosi na prijedlog predsjednika i Vlade RS-a.

Potencijalni zatvorenici

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Odmah nakon nje biće održana i 20. posebna sjednica na kojoj će biti prijedlog zakona o zaštiti ustavnog uređenja RS-a. Da li naziv tek slučajno liči na zakon o zaštiti države iz 1929. godine?

Praktično, ovim zakonom će biti onemogućen rad opozicije, iako zvanično neće biti zabranjen rad opozcionih stranaka. Međutim, zakon je tako postavljen da se bilo koje djelovanje opozicije, koje ne bude po volji Dodiku i njegovoj kamarili, može okarakterisati kao "pomaganje neprijatelju", "špijunaža", "odavanje tajni Rs-a"... Dijapazon mogućih optužbi je zaista širok, a odbrana od njih praktično nemoguća.

Na taj način ćee onemogućiti bilo kakav oblik bunta, neslaganja sa njegovom voljom, a svi stanovnici RS-a će zapravo, postati potencijalni zatvorenici. Pitanje je samo kada će ko "pasti" na neku od zakonskih odredbi.

Osim toga, Dodika nakon usvajanja izmjena Ustava RS-a, više ništa neće sprečavati da BiH kao državu proglasi neprijateljem, a sve njene institucije neprijateljskim. Nakon što uputi poziv izabranim i imenovanim zvaničnicima i uposlenicima iz RS-a da napuste državne institucije, više mu ništa neće stajati na putu da "hapsi kao zečeve" sve one koji se ogluše o njegov poziv.

Spomenuli smo da će biti osnovano i specijalnu tužilaštvo koje će se baviti isključivo slučajevima zaštite ustavnog uređenja. O tome da li se neko krivično djelo smatra ugrožavanjem ustavnog uređenja odlučivaće isključivo Dodikov poslušnik u liku glavnog specijalnog tužioca. Također taj glavni tužilac će u svakom trenutku moći zatražiti od bilo kojeg drugog tužilaštva u RS-u da pregleda bilo koji predmet ili da ga preuzme u nadležnost specijalnog tužilaštva. Moći će bez bilo kakvog daljeg obrazloženja i ustupati predmete koji mu se "ne dopadnu" drugim tužilaštvima. Na njegove odluke neće biti moguća žalba.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Apelaciono vijeće

Da bi se dodatno osigurao, Dodik je zamislio i osnivanje specijalnog suda za zaštitu ustavnog uređenja. Na njegovom čelu će biti predsjednik kojeg će, kao i glavnog tužioca, imenovati Narodna skuptina RS-a. Time je isključena bilo kakva nezavisnost u djelovanju ovog suda, jer će broj mandata predsjednika suda zavisiti od volje skupštinske većine, odnosno od volje Milorada Dodika.

O odlukama ovog suda odlučivaće apelaciono vijeće od pet sudija. I njiih, treba li to i napominjati, imenovaće NSRS.

Ako članovi NSRS budu toliko poslušni, da ne kažemo neku uvredljivu riječ, pa usvoje ovaj zakon, Dodik "komotno" može ukinuti Narodnu skupštinu RS-a, pa i Vladu, a svu zakonodavnu i izvršnu vlast preuzetui u svoje ruke. Praktično, može i formalizovati ono što se već primjenjuje u praksi, a što će ovim zakonom biti i potvrđeno.