Dodik sve slabiji, opozicija sve sporija

Milan Miličević je pozvao na stvaranje šireg fronta protiv vlasti/Damir Deljo
Što je Dodik ranjiviji, to je opozicija u Republici Srpskoj slabija. Ovako bi se najkraće mogla opisati trenutna politička situacija u Republici Srpskoj nakon što je počeo drugostepeni postupak protiv predsjednika Republike Srpske pred Apelacionim vijećem Suda BiH i nakon što je u istoj sedmici uhapšen lider SDS-a Milan Miličević.
Trn u oku
Iako je Dodik bukvalno na konopcima, čini se da niko nije u stanju da na njegovu bradu spusti klasični politički nokaut. Drugostepeni postupak, arbitraže teške nekoliko stotina miliona maraka, američke i sankcije dobrog dijela Evrope, težak položaj na unutrašnjem planu - sve su to problemi sa kojima se lider SNSD-a suočava mjesecima. Opozicija, sa druge strane, to ne umije da iskoristi.
- Jelena Trivić neće sa Draškom Stanivukovićem. Nebojša Vukanović neće sa Jelenom Trivić, ali hoće sa Draškom iako se godinama kolju. Draško hoće sa svakim, ali pod uslovom da on bude konačni izbor. SDS još ne zna ni šta hoće ni kako hoće, ali i bez toga ima isuviše problema u vlastitim redovima, kazao je novinar Dragan Maksimović.
Čini se da najviše problema trenutno ima predsjednik SDS-a Milan Miličević. Ne samo zbog prošlonedjeljnog hapšenja nego i zbog svojevrsnog puča u ovoj stranci. “Istočni” i “južni” članovi ove stranke traže Miličevićevu ostavku, a mnogo toga bi se trebalo znati nakon sjednice Glavnog odbora koja treba biti održana ove sedmice u Doboju.
Mnogi misle da je Miličević trn u oku ostalim opozicionim liderima, jer smatra da bi Srpska demokratska stranka ne predstojećim redovnim opštim izborima - ukoliko ne bude prijevremenih - trebala da ima kandidata i za predsjednika RS-a i za srpskog člana Predsjedništva BiH.
- SDS treba izaći sa odlukom Glavnog odbora stranke o kandidatima za izbore. Smatram da u pretkampanju trebamo ući sa oba kandidata. To je naš prijedlog ostalim opozicionim strankama. Oni će imati svoje prijedloge. Da li ćemo izaći iz tih pregovora sa oba kandidata ili samo sa jednim? To ćemo vidjeti, kazao je Miličević.
Novinar Vladimir Kovačević nam kaže kako opozicija u Republici Srpskoj na svakim izborima ima šansu da pobijedi u onoj mjeri u kojoj uspije da okupi i animira nezadovoljne građane. Činjenica je, kaže on, da SNSD u Republici Srpskoj vlada uz podršku manjine stanovništva, ali uz većinu onih koji izađu na izbore. To govori da ta stranka ima vjerniju glasačku armiju, a za to je mnogo razloga.
- Ukoliko dokažu da je njihov stvarni cilj smjena aktuelne vlasti zbog katastrofalnog stanja u kojem se nalaze RS i društvo u cjelini, a ne samo kadrovska promjena na pozicijama, opozicija ima velike šanse na izborima. Problem je i u tome što je opozicija u Republici Srpskoj više puta do sada izigrala povjerenje svojih birača, rekao je Kovačević.
On dodaje da su lideri opozicije više puta tvrdili da su izbori pokradeni, da nisu pokazali stvarnu volju birača, ali ništa tim povodom nisu uradili. U više navrata su na ulice Banje Luke izvodili desetine hiljada ljudi uz poruke Dodiku da mu neće proći, da bi Dodiku sve prošlo bez ikakve reakcije. Lideri opozicije su se samo povukli sa ulica, zbunjujući narod koji ih je pratio.
- Time se ne šalje poruka da znaju šta hoće, već šalju poruku da su zadovoljni onim što su dobili na izborima i da ni to nije loše, jer omogućava određene privilegije bez odgovornosti. Posebna priča je što se procesima u RS-u upravlja i iz Beograda i da onaj ko nema dobre odnose sa Beogradom i ko nema skoro pa podanički odnos prema Aleksandru Vučiću teško može ostvariti zapažen rezultat u Republici Srpskoj zbog sveobuhvatnog izostanka podrške većih medija, Crkve i službe, istakao je Kovačević.
Politička analitičarka Tanja Topić kaže da se Miličević nije samopromovisao u lidera opozicije, nego da su to učinile prilike i razvoj događaja posljednjih dana. Miličević je, dodaje ona, pozvao na stvaranje šireg fronta koji bi okupio ne samo opozicione stranke i političare već i sve pojedince i građane, grupe, udruženja s jednim ciljem.
Pukotina ima
- On je takođe predložio formiranje vlade u sjeni u koju bi, prema ranijim najavama, ušli i nestranački ljudi. Udar vlasti ga je izbacio na političku pozornicu, ali među opozicionarima, ali i unutar samog SDS-a, ima dovoljno pojedinaca koji bi radije da su oni pod reflektorima pozornice. U ovom trenutku, kada je najmanje korisno javno pokazivati pukotine u odnosima, golim okom su vidljiva neslaganja među opozicionim političkim partijama. Dijelom se to odvija pod dirigentskom palicom vladajućih, što govori da oni, kroz klijentelistički i korumpiran sistem, vezi sa centrima moći u susjedstvu, vuku i dalje sve konce, smatra Topić.