Dodik otvara "sezonu lova": Da li će biti hapšeni pripadnici OSBiH, SIPA-e, GPBiH, OSA-e...

Srpski član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Milorad Dodik nakon sastanka sa Josep Borrellom/Senad Gubelić
Dodik na sve načine pokušava spasiti kožu/Senad Gubelić/Arhiv
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Kolegij Narodne skupštine RS-a odlučio je danas da će sutra biti održana posebna sjednica, 18. po redu u ovom sazivu, na kojoj će se raspravljati o samo jednoj tački dnevnog reda, a to je prijedlog zakona o zaštiti ustavnog uređenja RS-a. Ako se u obzir uzmu i zakoni koje je NSRS usvojila 27. februara, ovaj tekst djeluje prilično kontroverzno.

U tekstu prijedloga zakona navedeno je da će za njegovo provođenje biti nadležno specijalno tužilaštvo koje će tek biti formirano. Na čelu ovog tužilaštva će biti glavni tužilac, kojeg će imenovati Narodna skupština RS-a. Na ovaj način predsjednik RS-a Milorad Dodik, više je nego očigledno, nastoji osigurati da o zaštiti ustavnog uređenja brine još jedan od njegovih poslušnika i potrčkala. Zbog samog načina imenovanja, ali i moguće smjene, sasvim je jasno da ovaj glavni tužilac neće biti nezavisan u svom radu.

Osim toga, navedeno je da mandat glavnom tužiocu traje pet godina, uz mogućnost produženja, ali nije navedeno na koliko "dodatnih" mandata. To praktićno znači da ako bude slušao Dodika, onaj ko bude imenovan za glavnog tužioca može ostati na toj poziciji do odlaska u penziju, odnosno neograničen broj mandata.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Lista krivičnih djela

I sama lista krivičnih djela obuhvaćenih ovim zakonom je prilično kontroverzna u aktuelnim okolnostima.

1) napad na ustavno uređenje Republike Srpske,

2) ugrožavanje teritorijalne cjeline,

3) dovođenje Republike Srpske u položaj potčinjenosti ili zavisnosti,

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

4) ubistvo predstavnika najviših organa RS,

5) otmica najviših predstavnika RS,

6) oružana pobuna,

7) sprečavanje borbe protiv neprijatelja,

8) služba u neprijateljskoj vojsci

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

9) pomaganje neprijatelju,

10) protivzakonito formiranje paravojnih i parapolicijskih snaga,

11) podrivanje odbrambene moći Republike Srpske,

12) diverzija,

13) sabotaža,

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

14) špijunaža,

15) odavanje tajne Republike Srpske,

16) upućivanje i prebacivanje na teritoriju Republike Srpske oružanih snaga i municije,

17) pozivanje na nasilnu promjenu ustavnog uređenja Republike Srpske,

18) pomoć učiniocu nakon izvršenog krivičnog djela protiv ustavnog uređenja Republike Srpske,

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

19) stvaranje grupe ili organizovane kriminalne grupe za vršenje krivičnih djela protiv ustavnog uređenja Republike Srpske,

20) nepoštovanje ili neizvršavanje odluka institucija ili organa Republike Srpske

21) druga krivična djela kojima se posredno ili neposredno ugrožava ustavno uređenje i teritorijalni integritet Republike Srpske.

Brojna pitanja

Sam ovaj spisak otvara brojna pitanja. S obziroma na zakone usvojene u NSRS 27. februara o zabrani rada pravosunih i sigurnosnih institucija BiH na teritoriji RS-a (koje ej ustavni sud BiH privremeno suspendovao do donošenja konačne odluke), da li će svi oni stanovnici RS-a koji ostanu da rade u ovim institucijama biti pohapšeni, poput direktora SIPA-e Darka Ćuluma, glavnog tužioca BiH Milanka Kajganića, kao i drugih zvaničnika i uposlenika pravosudnih i policijskih institucija na državnom nivou? Da li će eventualno hapšenje Milorada Dodika po nalogu Tužilaštva BiH biti tretirano kao otmica zvaničnika RS-a ili kao oružana pobuna? Da li će oružane snage BiH, SIPA, GPBiH, DKPT, OSA... biti proglašene paravojnim i parapolicijskim snagama? Da li će pripadnici OSBiH iz RS-a biti hapšeni zbog "službe u neprijateljskoj vojsci"?

Očigledno je da u svom mahnitom nastojanju da se izvuče od sudskog procesa i eventualne zatvorske kazne, Dodik gradi još jednu itvrdu oko njega koja bi ga trebala zaštititi od dovođenja na optuženičku klupu.