Dodik obećao sudije, pa izigrao trojku: Radovan Kovačević "otkrio" put do milijarde eura

Još se čeka politički dogovor o Planu rasta i milijardu eura bespovratnih sredstava za Bosnu i Hercegovinu, a jedna od ključnih tačaka za njegov uspjeh, ali i kamen spoticanja, jeste Ustavni sud BiH koji nerijetko posluži kao predmet ucjena i prijetnji vladajućih stranaka iz RS-a. Ove stranke sa Miloradom Dodikom na čelu ne žele da imenuju sudije iz reda srpskog naroda u Ustavni sud BiH dok se ne ispune njihovi uslovi. No, da li će se predomisliti zbog ovih milijardi?
Pogažena riječ
Državni parlamentarac Naše stranke Predrag Kojović se nada da će se riješiti ovo pitanje i upozorava na važnost Ustavnog suda i njegovu popunjenost.
- Očekujem da će se riješiti i ovo pitanje, s obzirom na to da je RS dao pristanak na ovih 110 mjera u kojima se nalaze dijelovi koji se tiču i Ustavnog suda BiH. Ono što mi nismo dogovorili, odnosno na šta nismo pristali jeste uvođenje etničkog i entitetskog glasanja u Ustavni sud BiH, i samo zbog toga se ta stavka ne nalazi na spisku ovih 110 dogovorenih reformi, ističe Kojović.
Naglašava da jedan od članova u Ustavu govori o našem pravu da nakon određenog vremena potpisivanja Dejtonskog sporazuma BiH donese zakon koji bi drugačije regulisao izbor stranih sudija, a na koji se vrlo često predstavnici iz RS-a pozivaju.
- Na sastancima državne koalicije Dodik je često ponavljao svoj prijedlog o tome da bi se eventualno strane sudije trebale birati u Parlamentu BiH. To nije dovoljno. Da bi se strane sudije “izbacile” iz našeg Ustavnog suda, mora se stvoriti u Parlamentu ustavna većina, pojedini članovi govore o sastavu Ustavnog suda - da se on sastoji od dvoje sudija iz RS-a, četiri iz Federacije i tri strane sudije na prijedlog predsjednika Evropskog suda za ljudska prava. Znači, čak i da postoji neka većina, ne bi bilo dovoljno da bi se sudije “izbacile” iz Ustavnog suda BiH. Morale bi biti dvije trećine u Predstavničkom domu i naravno u Domu naroda, objašnjava Kojović i podvlači da je Dodik svojevremeno obećao da će imenovati ministra finansija im onda pokrenuti proceduru za popunjavanje Ustavnog suda i pogazio je riječ.
- Nisam šokiran i iznenađen. Uprkos svemu, drago mi je što Sud i pored svih opstrukcija iz RS-a nalazi poslovničke načine da radi, dodaje.
Međutim, državni delegat Radovan Kovačević iz SNSD-a ističe za naš list da postoje određena otvorena pitanja oko kojih trenutno koalicija ne može da se dogovori.
Šta je kome prioritet?
- Moram da podsjetim da postoji nešto što se zove 14 prioriteta Evropske komisije za BiH i među njima, između ostalog, stoji da je rješavanje pitanja stranih sudija bitno, odnosno nije moguće ići dalje prema evropskom putu dok se i to ne riješi. Tako da je to pitanje stavljeno među prioritete kada je riječ o Ustavnom sudu BiH. Čim to riješimo, onda će naravno sve da ide po automatizmu, smatra on.
Ponavlja da stranke iz Republike Srpske imaju izraženu volju i želju, kao i stranke sa hrvatskim predznakom, da se pod hitno riješi pitanje stranih sudija.
- EU je inače zajednica suverenih zemalja. Mi smatramo da BiH treba da bude suverena i pridruži se toj zajednici, poručuje Kovačević.