Dodik ima "rješenje" za izlazak iz krize: "Proganjaćemo ga dok bude živ..."

Screenshot/ Youtube/

Screenshot/ Youtube

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik ponovno je iznio oštre optužbe na račun visokog predstavnika Christiana Schmidta, insistirajući da je „jedini način“ za “normalizaciju” stanja u Bosni i Hercegovini – povlačenje svih njegovih odluka.

Ponovivši već poznate stavove, Dodik je, između ostalog, naglasio da ne priznaje legitimitet Schmidta, kojeg ne smatra zakonitim, te ga odbacuje kao da „ne postoji“:

„Nije trebalo da dođe, neka ide kad god hoće. Što se mene tiče i ne postoji.“ – kazao je Dodik, istaknuvši kako će ispraviti „sve ‘brljotine’“ koje je Schmidt navodno napravio. 

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Dodik je takođe optužio Schmidta da je prošle sedmice „svojim odlukama Republici Srpskoj nanio finansijsku štetu od 200 miliona konvertibilnih maraka“, dodajući:

„Schmidt kroz svoje odluke i kroz odluke Evropske unije samo ‘trenira strogoću’“, ustvrdio je on, nazvavši pristup visokog predstavnika „presedanom u odnosu na finansijski sistem RS-a.“ 

Međutim, najzvučniji dio njegovog obraćanja odnosio se na najavu pravnih mjera:

„Mi tražimo načine kako da ga tužimo i proganjat ćemo ga dok god bude živ“, izjavio je Dodik o Christianu Schmidtu. 

Ova retorika ukazuje na namjeru da se još intenzivnije pokrenu institucionalni i pravni procesi protiv visokog predstavnika, čime se dodatno zaoštrava politička klima u Bosni i Hercegovini. Ono što ostaje otvoreno jeste na koji način će vlasti Republike Srpske i entitetski organi konkretizirati ovu najavu i pokrenuti tužbu na međunarodnom nivou, uzimajući u obzir jurisdikciju i mandat visokog predstavnika.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Kritičari navode da bi takav potez mogao dovesti do ozbiljnih unutrašnjih i međunarodnih posljedica, dok pristalice odluka visokog predstavnika smatraju da su one neophodne za jačanje cjelovitosti i Ustava BiH.

BiH tako ostaje na prekretnici – između nastavka provodljenja schmidtovskih reformi i odlučnog opiranja entitetskih rukovodstava. Novi razvoj događaja u ovom slučaju bit će ključan za budućnost evropskih integracija i unutrašnje stabilnosti zemlje.