Dodik diže paniku zbog "problema" kojeg samo on vidi: "Vijeće ministara ima tajni plan..."

Predsjednik entiteta Republika Srpska i bjegunac od bh. pravosuđa Milorad Dodik obratio se na sjednici Narodne skupštine RS (NSRS) u sklopu tačke koju je sam predložio, a tiče se migranata.
Radi se o tački "Deklaracija o odbijanju inicijativa Vlade Velike Britanije, Evropske unije i njenih država članica o uspostavljanju centara za migrante na teritoriji Bosne i Hercegovine."
Dodik je bio predlagač ove tačke. U parlamentarnu proceduru je upućena zbog, kako je navedeno, planova o naseljavanju migranata u BiH iz drugih dijelova Evrope.
Važno je naglasiti da je Vlada Velike Britanije demantovala ove planove.
- Imajući u vidu iskustvo i procese koji se odvijaju, kao i značajan broj migranata koji prolaze ovuda i idu ka Evropskoj uniji, došli smo u jedan novi proces. Onda kada je Angela Merkel, kao kancelar Njemačke, pozvala migrante da dođu u EU, bili smo svjedoci masovnog egzodusa sa Bliskog istoka, iz Afrike i drugih krajeva, rekao je Dodik.
Dotakao se prethodne migrantske krize u BiH. Vrijedi napomenuti da je i ranije dizao tenzije povodom vala migranata u BiH, te odbijao prihvatiti ih na području RS-a.
- Stanovništvo se osjećalo nesigurno. Nema sastanka koji održavamo na terenu, a da se ne ukazuje na strah od migranata koji se smještaju u napuštenim objektima. Postoje i dokazi o napadima na imovinu i ljude, rekao je.
Dotakao se i "tajnih planova Vijeća ministara BiH" o navodnom otvaranju tri kampa na području RS-a.
- Od nas se zahtijevalo da obezbijedimo centre za duži boravak, kao i neke oblike zapošljavanja migranata. Kasnije su upućeni i zahtjevi da se njihova djeca upisuju u škole. To je za nas bio alarm da se osnuju punktovi i da se takav prilaz odbije, rekao je Dodik, te dodao da RS nema nadležnost donositi odluke o migrantskoj politici Bosne i Hercegovine.
- RS jasno iznosi svoj stav o ovim pitanjima. Nemamo nikakve nacionalne niti druge pretenzije, ali imamo pravo da uređujemo stanje, odnose i druge aspekte na sopstvenoj teritoriji. Pitanje migracija je nadležnost Bosne i Hercegovine, ali imajući u vidu da RS mora da ima svoj stav i da smo mi faktor odlučivanja na nivou BiH, našao sam za shodno da ova tema bude na dnevnom redu Skupštine, kako bismo izrazili preventivno svoj stav i jasno ukazali drugima na opasnost, rekao je.
Naglasio je da RS mora djelovati preventivno po ovom pitanju.
- Moramo odrediti način na koji će se RS odnositi prema ovom pitanju u cijeloj BiH. Bez obzira na nacionalnu i vjersku pripadnost, iskustva koja smo stekli tokom prve faze boravka migranata, kada su ovdje boravili pokušavajući da pređu granicu i odu ka EU, sada pokazuju da ulazimo u novu fazu. Ona podrazumijeva da se pravno i sporazumno uredi pitanje njihovog boravka na ovim prostorima, ocijenio je predsjednik RS-a.