Dodik bi da trguje na veliko, ali nema s kim: "Potpuno je obezvrijedio NSRS"

Prva sjednica visokog sudskog i tužilačkog savjeta Republike Srpske trebala je da bude održana 5. aprila, ali to se nije desilo zato što članovi VSTS-a Republike Srpske i dalje nisu izabrani. Visoki sudski i tužilački savjet RS-a je samo jedna od institucija čije je osnivanje nedavno najavljeno, uprkos tome što je i samim zakonodavcima bilo jasno da je to nemoguće.
Gdje su pare?
Ministar pravde Republike Srpske Miloš Bukejlović je 7. marta donio Pravilnik o postupku kandidovanja i izboru prvih članova VSTS-a RS-a. Taj pravilnik je 22. marta stupio na snagu i u njemu se kaže da sjednicu prvog saziva Savjeta saziva ministar pravde u roku od 15 dana od stupanja na snagu Pravilnika. Prvi savjet broji 13 članova, a prvom sjednicom bi trebao da predsjedava ministar pravde RS-a, koji je po položaju član prvog VSTS-a.
- Četiri člana prvog savjeta imenuje predsjednik Vrhovnog suda RS-a iz reda sudija Vrhovnog suda RS-a. Četiri člana imenuje glavni republički javni tužilac iz reda tužilaca Republičkog javnog tužilaštva. Tri člana imenuje predsjednik Narodne skupštine RS-a iz reda istaknutih pravnika, lica visokih moralnih kvaliteta i profesionalne nepristrasnosti. Jednog člana imenuje predsjednik Advokatske komore RS-a iz reda svojih članova, navodi se u Pravilniku.
U slučaju nepostupanja po pozivu, u roku od tri dana od dostavljanja poziva, neimenovani broj članova VSTS-a imenovaće Narodna skupština na prijedlog Vlade Republike Srpske. Mandat članova prvog savjeta traje 90 dana od stupanja na snagu ovog pravilnika i oni imaju zadatak da usvoje neophodne pravilnike, da obezbijede izbor redovnih članova Savjeta i početak njegovog funkcionisanja u punom sazivu.
Predviđeno je i da VSTS ima predsjednika i dva potpredsjednika iz reda svih konstitutivnih naroda. Osim sudija koji će se birati iz Vrhovnog, Okružnog, Osnovnog i Višeg privrednog suda, u Savjet bi trebala biti imenovana i dva tužioca iz Republičkog i okružnih tužilaštava. Jednog predstavnika biraće i Advokatska komora, dok će Narodna skupština biti zadužena za izbor tri pravnika.
- Da je mene neko pitao, predložio bih donošenje dva zakona - to je zakon o visokom sudskom savjetu i zakon o tužilačkom savjetu, jer nije dobro da jedno tijelo bira i sudije i tužioce. Smatram da je tako trebalo ići kada se već radi na izmjenama takvog zakona. Međutim, možda ovo bude neko od prelaznih rješenja, kaže advokat i državni poslanik Ujedinjene Srpske Milan Petković.
Pored VSTS-a, Republika Srpska je trebala da dobije i vojsku i graničnu policiju, ali i agenciju za lijekove i medicinska sredstva. Ipak, ni do danas nije poznato kako bi se ove institucije finansirale, čak i kada bi bile osnovane, a sve je više onih koji sumnjaju da će se to ikada i desiti.
- Narodna skupština RS-a je godinama donosila odluke, informacije i zaključke koje nije poštovala, ali sada su stvari otišle još dalje. Parlament je usvojio set zakona, ali vladajućoj garnituri ne pada na pamet da poštuje ono što je usvojeno u najvišem zakonodavnom tijelu Republike Srpske, kazao je poslanik SDS-a Tomica Stojanović.
Sve je, dodaje on, pretvoreno u farsu i u trgovinu. Dodik, smatra Stojanović, sada pokušava da trguje na veliko, ali izgleda da mu je cijena pala i da on više nije ni blizu one snage koju je nekada imao. Predsjednik Republike Srpske je u posljednje vrijeme potpuno izgubio kompas i svojim djelovanjem i ponašanjem jedino radi na svoju štetu.
- Dodik neće moći još dugo da igra te igre. Sve će se relativno brzo završiti. Dodik je potpuno obezvrijedio Narodnu skupštinu Republike Srpske. Njemu i Stevandiću ništa nije sveto. Neka svi drugi pocrkaju, samo neka oni žive. Njih dvojica su najveći izdajnici u istoriji srpskog naroda, tvrdi Stojanović.
Poslanik Liste Za pravdu i red u Narodnoj skupštini Republike Srpske Đorđe Vučinić smatra da je sadašnji nivo parlamenta Republike Srpske najniži u njenoj istoriji. On dodaje da je poniženo sve što je moglo biti poniženo i da je obezvrijeđeno sve što je moglo biti obezvrijeđeno.
- U početku se taj nivo srozavao s nekim blažim mjerama koje je narod u dobrom dijelu prihvatio i mislio da su to ozbiljne odluke. Kako je vrijeme prolazilo, došli smo do toga da se sve diglo do nivoa zakona, a bogami i novog ustava Republike Srpske, ističe Vučinić.
Član Radne grupe za izradu novog ustava Republike Srpske Ljubinko Mitrović izjavio je da bi prijedlog ovog dokumenta trebao da bude dostavljen u Narodnu skupštinu do kraja aprila. Posljednja javna rasprava o Nacrtu ustava Republike Srpske biće održana danas u Banjoj Luci.
- Radna grupa će nakon vaskršnjih praznika održati sastanke na kojima će analizirati sve primjedbe, a zatim ih dostaviti Odboru za ustavna pitanja koji ih, prema proceduri, dostavlja parlamentu Republike Srpske. Siguran sam da će novi ustav biti savremen, evropski dokument sa jasno definisanim normama i preciznostima, istakao je Mitrović.
Atmosfera straha
Prije nego što novi ustav dođe pred poslanike, treba odgovoriti na dva pitanja: da li je Narodna skupština Republike Srpske jedina ustanova koja može da donese novi ustav ili u proceduru mora biti uključeno i Vijeće naroda RS-a i ima li Dodik dvotrećinsku podršku u parlamentu za ovu novu egzibiciju.
- Ovo samo može da predloži čovjek, odnosno grupacija ljudi koji, prije svega, ne vode odgovornu nacionalnu politiku prema svom narodu, samim tim prema Republici Srpskoj i BiH. Predložene ustavne promjene proizvode atmosferu straha i ugrožavaju položaj Republike Srpske. Ovo je jedan avanturizam, koji racionalnom čovjeku ne može pasti na pamet, kazao je šef Kluba poslanika SDS-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Ognjen Bodiroga.