Diskriminacija freelancera se nastavlja: Država im uzima pare, a uskraćuje sva prava

Autorica dr. Jasminka DŽumhur/

Jasminka Džumhur: Ombudsmeni su dali preporuke Vladi FBiH

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Bezbroj je primjera u našoj zemlji koji govore o tome da zakoni ne vrijede jednako za sve. Takav slučaj je i sa građanima Federacije BiH, od čijeg rada po osnovu ugovora o djelu ili ugovora o autorskom djelu država uzima postotak na ime penzijskog i invalidskog osiguranja i zdravstvenog osiguranja, a pri tome nijednu od plaćenih usluga građani ne mogu koristiti. I to traje već decenijama.

Izračun penzije

Rješenje njihovih problema je u donošenju izmjena Zakona o doprinosima o kojem se godinama priča, a kojeg federalna Vlada nikako da uputi u parlamentarnu proceduru uprkos datim obećanjima.

Situacija je sada takva da, prema važećem zakonu, oni koji rade po ugovoru o djelu ili o autorskom djelu, od svakog dohotka koji ostvare plate četiri posto doprinosa za zdravstveno osiguranje i šest posto doprinosa za PIO.

- Problem nije unutar propisa o PIO, nego propisa koji reguliše materiju doprinosa. Zapravo, problem nastaje kod jedne upućujuće norme koja je temporalnog važenja, gdje se kaže da će ta odredba Zakona važiti onog momenta kad se u Zakonu o doprinosima izjednači stopa doprinosa po osnovu autorskog djela, odnosno stavi odgovarajuća korelacija sa stopom doprinosa koja se plaća po osnovu radnog odnosa. Zakon o doprinosima već nekoliko godina ne može da ugleda svjetlo dana i, koliko je poznato, u tom zakonu postoji odredba koja bi konačno otkočila ovu odredbu o PIO. Kako nemamo usvojen Zakon o doprinosima, i dalje imamo situaciju da čovjek koji ima prihode i daje odgovarajuće doprinose za PIO od toga u izračunu penzije nema ništa, rekao je za Oslobođenje sagovornik blizak federalnoj Vladi.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Napominje da je stopa doprinosa po osnovu radnog odnosa 23 posto, a stopa doprinosa za PIO po osnovu autorskog djela šest posto.

- Onog momenta kad se izjednači ta stopa ili kad se stavi određeni omjer spram pune stope doprinosa, od tog momenta će oživjeti odredba Zakona o PIO. Dakle, odredba u Zakonu o PIO će postati živa kad se usvoji Zakon o doprinosima, ističe naš sagovornik.

Institucija ombudsmena za ljudska prava BiH zaprimila je pritužbu Udruženja Freelance u BiH, koja je trenutno u radu kod postupajuće pravnice. Pritužba je izjavljena zbog “sistemske diskriminacije koja se vrši primjenom Zakona o doprinosima i Pravilnika o načinu obračunavanja i uplate doprinosa”. Inače, u maju će se navršiti tri godine kako su ombudsmeni uputili preporuku federalnoj Vladi, ministarstvima zdravstva i finansija da pristupe sačinjavanju prijedloga izmjena Zakona o zdravstvenom osiguranju, koji će biti usklađen sa Prijedlogom zakona o doprinosima i kojim će se regulisati prava iz zdravstvenog osiguranja predmetne kategorije lica. Preporuka je upućena i Parlamentu FBiH, da u skladu sa nalazima iz ove preporuke razmotri mogućnost istovremenog razmatranja i usvajanja prijedloga Zakona o doprinosima i izmjena Zakona o zdravstvenom osiguranju.

Dr. Jasminka Džumhur, ombudsmenka za ljudska prava BiH, kaže za Oslobođenje da je veoma važno napraviti razliku u vrstama prihoda države.

- Porezi su nameti koje država uvodi s ciljem osiguranja opšte dobrobiti za građane, za razliku od doprinosa koji se izdvajaju po osnovu primanja građana, najčešće iz radnog odnosa na principima solidarnosti i uzajamnosti, gdje se kreira osnova za finansiranje penzija, zdravstvenog osiguranja... Prije nekoliko godina desile su se izmjene zakona koje su uvele plaćanje doprinosa na ugovor o djelu i autorski ugovor, koji su obligacioni ugovori, za razliku od ugovora o radu koji je specifičan i uređuje radno-pravni osnov i u okviru kojeg se reguliše pitanje plaćanja doprinosa. Naplata doprinosa po osnovu ugovora o djelu i autorskog ugovora bez osiguranja određenih prava na ime onoga što građanin izdvaja nema validno zakonsko uporište i narušavaju se osnovni principi, zbog čega su ombudsmeni već ranije ukazivali na važnost da se napravi jasna distinkcija i da, ukoliko se želi vršiti naplata doprinosa na ova dva ugovora, onda se mora osigurati i proporcionalno pristup pravima u onoj mjeri u kojoj se izdvajaju sredstva za doprinose, naglasila je.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

S priče na djela

Poslanik SDP-a u Predstavničkom domu PFBiH Razim Halkić kaže nam da su u ovoj partiji razgovarali o ovome netom prije prethodnih sjednica federalnog Parlamenta, naglašavajući da ovo pitanje treba čim prije staviti na dnevni red i rješavati.

image

Razim Halkić: Probleme treba rješavati što prije

- Bez izmjena zakona kojim bi se riješio problem na način da osoba ostvaruje svoja prava, teško da će to ići. Do tada, nažalost, država uzima novac, a oni za to ne mogu ostvariti niti zdravstvenu zaštitu niti im to ulazi u osnovicu kasnije kad im se bude obračunavala penzija. Koliko je poznato, stope za PIO iznose šest posto, a za zdravstvo četiri posto od dogovorenog autorskog honorara ili ugovora o djelu, ističe Halkić.