Dino Mustafić: Predstave se unaprijed stavljaju na stub srama

Predstava "Šestorica protiv Turske" Narodnog pozorišta Kosova odigrana je u Sarajevu u sklopu Regionalnog teatra u Narodnom pozorištu. Komad je napisao Jeton Neziraj, jedan od međunarodno najpriznatijih dramskih autora s Kosova, koga je njemački teatarski časopis nazvao Kafkom Balkana, a režirala priznata i poznata Blerta Neziraj. No, prije same izvedbe Ambasada Republike Turske poslala je protetsnu notu, oštro se protiveći ovom teatarskom događaju.
Gost nove epizode podcasta Direktno sa Vildanom Selimbegović je direktor Narodnog pozorišta u Sarajevu Dino Mustafić. Istrajni antifašista, filmski i pozorišni redatelj, jasno i glasno odbio je svaki vid političkog pritiska, dajući podršku umjetnosti i slobodi. I sam je autor i to hvaljenih i nagrađivanih filmova i pozorišnih predstava, nesebično posvećen angažiranom pozorištu i njegovoj misiji propitivanja i preispitivanja. Umjetnost u slobodnim i demokratskim društvima - za čije se vrijednosti mi zalažemo - ne poznaje tematska ograničenja za slobodu misli i izražavanja. Za takve vrijednosti izborili smo se u svakom vremenu i okolnostima i to ne može biti ukinuto, poentirao je stajući ispred sarajevskih gostiju s Kosova, a zapravo braneći dignitet i integritet kuće koja krajem jeseni navršava 104 godine svoga značajnog i važnog postojanja.
Predstava "Šestorica protiv Turske" doživjela je ovacije u Sarajevu, glumački tim - koji je na protestnu notu reagirao pozivajući publiku da vidi komad pa tek onda da o njemu sudi, bio je više no zadovoljan, a sam autor Jeton Neziraj kazao je kako je Sarajevo dokazalo da je slobodan grad!
Ovo nije prvi put da se kod nas neke predstave koje su neviđene unaprijed stavljaju na stub srama.
- Mi smo o tome i kao kuća, i ja kao pojedinac koji sam potpisao to saopštenje, podržani od svih umjetničkih direktora i svih organa upravljanja u Narodnom pozorištu, imali jedan nedvojben stav. NPS je jedna nezavisna umjetnički vođena institucija a naša prva i jedina prava provjera naših odluka je publika. Činjenica da je publika ispratila predstavu dugotrajnim aplauzom govori o umjetničkoj vrijednosti te predstave, ali i o nečemu mnogo važnijem, a to je sloboda mišljenja, sloboda izražavanja i odupiranje bilo kakvim tendencijama cenzure, koja je u ovom slučaju je bila ideološka i politička, kaže Mustafić.
Koliko je publicitetu predstave donio politički atak na nju?
Neobjašnjivo je da se velika Turska bori protiv igranja jednog komada: u Prizrenu je ova predstava dva puta otkazana, pa iako su u opticaju famozni tehnički razlozi, preovladava uvjerenje da su otkazi rezultat političkog pritiska: čemu?
Kako vidi rasplet aktuelne krize u Bosni i Hercegovini? Je li ovo zaista kraj Dodikove političke karijere? Hoće li Čović pristati na novo Vijeće ministara? Kako cijeni angažman trojke, slušajte i gledajte večeras u 19 sati na www.oslobodjenje.ba te na platformama YouTube, Apple Podcasts, YouTube audio, Deezer, Spotify, Podcast Index, Amazon Music, TuneIn + Alexa, Podcast Addict, Podchaser, Pocket Casts, Listen Notes i Player FM.
Ukoliko ste propustili prethodnu epizodu podcasta Direktno sa Vildanom Selimbegović u kojoj je gost bio Marinko Božović, načelnik Opštine Istočna Ilidža, možete je pogledati OVDJE.