Danas je Uskrs: Vjernici širom svijeta slave Kristovo uskrsnuće

Danas je Uskrs, najveći kršćanski blagdan kojim se slavi cenntralni događaj kršćanstva - Kristovo uskrsnuće od mrtvih. Spomen Kristova uskrsnuća slavi se svečanim misama, koje u većim gradovima predvode nadbiskupi i biskupi. Noć uoči uskrsne nedjelje slavilo se vazmeno bdjenje, a mnogi smatraju kako je to najbogatiji liturgijski obred u Crkvi.
Najranije kršćanske zajednice, po uzoru na pashalno bogoslužje, provodile su uskrsnu noć u bdjenju, čitanju biblijskih tekstova i molitvama u očekivanju ponovnoga dolaska Gospodnjega.
Blagdan Uskrsa ne slavi se svake godine u isto vrijeme, već u prvu nedjelju nakon prvog proljetnog punog mjeseca (uštapa). Budući da prvi proljetni uštap može biti između 22. marta i 25. aprila, Uskrs se slavi unutar toga vremena.
Porijeklo Uskrsa je u židovskom blagdanu Pashe pa su u katoličkoj liturgiji prisutni mnogi biblijski tekstovi koji podsjećaju na izlazak izabranog naroda iz egipatskog sužanjstva i prelazak preko Crvenog mora.
Od III stoljeća zaživjela je praksa krštenja katekumena u uskrsnoj noći. Od IV stoljeća Uskrs se slavi tri dana - počinje večerom Gospodnjom na Veliki četvrtak, preko Velikog petka i Velike subote, a završava uskrsnim vesperama; vrhunac slavlja čini bdjenje u noći uoči Uskrsa.
Priprema za Uskrs je 40-dnevna korizma, koja počinje na Pepelnicu, kao vrijeme sjećanja na krsna obećanja, a kod odraslih katekumena to je vrijeme priprave za krštenje i pokore. Uskrsna je nedjelja jednako tako početak uskrsnog ciklusa (Pentekoste), koji se zaključuje svetkovinom Duhova; prvih osam uskrsnih dana čini uskrsnu oktavu. Od 4. lateranskoga koncila godine 1215. uvedena je obaveza da se vjernici najmanje jednom u godini moraju ispovjediti i o Uskrsu pričestiti.
Redakcija Oslobođenja svim vjernicima želi sretan Uskrs i Vaskrs. Nadamo se da ćete ovaj veliki blagdan provesti sa svojim najmilijima, u zdravlju, radosti i smijehu!