Damir Šagolj o iskustvima iz rata i saradnji sa čuvenim fotografom Lucom Delahayeom

Ilustracija/B. A.

Ilustracija/B. A.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Damir Šagolj, poznati fotograf i dobitnik Pulitzerove nagrade, gostovao je u podcastu „O prostoru“, gdje je govorio o svojim ratnim iskustvima, radu s fotografima i značajnim momentima karijere. Poseban dio razgovora posvetio je saradnji sa čuvenim fotografom Lucom Delahayeom tokom rata u Bosni i Hercegovini.

Šagolj, koji je djetinjstvo proveo u Sarajevu, srednjoškolsko obrazovanje započeo je u Građevinskoj školi, a potom nastavio studij automatike u Moskvi. Po povratku u Sarajevo 1990. godine, apsolvirao je na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Sarajevu. Tokom rata, kao pripadnik Armije Bosne i Hercegovine, imao je priliku sarađivati sa stranim novinarima i fotografima, što će kasnije obilježiti njegov profesionalni put.

I ove nedjelje, kao generalni sponzor podcasta, sa nama  je kompanija Wienerberger koja ce vam pomoći da uz premium rješenja za gradnju izgradite život kakav želite i da dom postane vaše najdraže mjesto.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Otvaranje Armije BiH za strane fotografe

Govoreći o saradnji s međunarodnim novinarima, Šagolj je istakao da je bilo poteškoća u njihovom pristupu ratnim zonama i dokumentovanju borbi. Na njegovo insistiranje, uz podršku tadašnjeg komandanta Armije BiH Rasima Delića i šefa kabineta Hamze Višće, omogućeno je većim brojem stranih fotografa da prate vojne operacije.

„Super je to ispalo, da otvorimo malo Armiju BiH za ove strane fotografe da dođu, da imaju malo više uvida... Znaš, jer nisu mogli fotografi ići tako baš na liniju,“ kazao je Šagolj.

Saradnja s Lucom Delahayeom

Jedan od fotografa s kojima je Šagolj imao priliku raditi bio je Luc Delahaye, francuski fotograf poznat po svom neustrašivom pristupu i radu na dokumentovanju sukoba.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

„Dosta će se ljudi u Sarajevu sjetiti Luca Delahaye, a on je jedan od najpoznatijih fotografa na svijetu... On je baš uvijek išao u kost, bez ikakve kalkulacije,“ prisjetio se Šagolj.

Delahaye, koji je u to vrijeme prelazio iz jedne agencije u prestižnu fotografsko-novinarsku grupu Magnum, trebao je novo fotografsko djelo koje bi predstavio kao dio svog portfolija. Šagolj je predložio Delahayeu da prati linije fronta u Bosni, na što je ovaj pristao.

„Tako da smo nas dvojica zaputili, bili smo jedno mjesec dana zajedno. Tad se oslobađalo, bilo bitke na Ozrenu, pa Vakuf, pa Komar... Ja sam njegov bio, u stvari, onaj... minder, znaš, to ti je kao u Ukrajini sad, dobiješ nekog mindera, to je nekog ko te ispred vlasti tu vodi i računa da bude sve u redu. “ objasnio je Šagolj, referirajući se na osobu zaduženu za sigurnost i koordinaciju stranih novinara na terenu.

Besplatan masterclass fotografije

Šagolj je istakao da je rad s Delahayeom bio neprocjenjivo iskustvo.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

„Tako da sam ja imao mjesec i po dana besplatan masterclass od najbolje uradne fotografije,“ kazao je Šagolj, prisjećajući se saradnje koja je oblikovala njegov dalji profesionalni put. Više o ovoj ali i drugim temama pogledajte u najnovijem izdanju ''O Prostoru sa Zecom i Vukom''

Ko je Luc Delahaye?

Luc Delahaye je jedan od najpoznatijih svjetskih fotografa, poznat po svom autentičnom i često provokativnom stilu. Počeo je karijeru kao ratni fotograf, dokumentujući sukobe širom svijeta, uključujući rat u Bosni i Hercegovini. Kasnije se okrenuo umjetničkoj fotografiji, gdje je nastavio istraživati društvene i političke teme kroz velike formate. Njegov rad bio je izložen u najvećim svjetskim galerijama, a njegovo ime ostalo je sinonim za inovaciju i hrabrost u svijetu fotografije.

Luc Delahaye je dva puta nagrađen Zlatnom medaljom Roberta Cape, nagradom Oskar Barnack, nagradom Infinity od Međunarodnog centra za fotografiju, nagradom Deutsche Börse za fotografiju i nagradom Prix Pictet.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Tokom 1980-ih i 1990-ih radio je kao ratni fotograf u Afganistanu, Ruandi, Bosni, Izraelu/Palestini, Zaljevu, Čečeniji i Libanu.

Damir Šagolj danas ističe da je iskustvo rada s Delahayeom ostavilo dubok trag na njega, postavivši temelje za njegovu uspješnu karijeru u Reutersu i međunarodnim medijima.