Da li će se i zbog njega organizovati skupovi pred Sudom BiH: Šulić ide Dodikovim stopama
Premijer Republike Srpske Radovan Višković i ministar trgovine i turizma RS-a Denis Šulić nisu izvršili Odluku Ustavnog suda BiH od 11. jula 2024. godine. U skladu sa Pravilima Ustavnog suda, rješenje o neizvršenju ove odluke dostavlja se državnom Tužilaštvu na daljnje postupanje u skladu sa zakonom.
Kršenje Ustava
Odlukom Ustavnog suda BiH usvojen je zahtjev 13 poslanika Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH i utvrđeno je da “Odluka o načinu i uslovima prodaje nekretnina u vlasništvu Republike Srpske koje se nalaze u okviru posebnog područja Jahorina” nije u saglasnosti s odredbama Ustava BiH.
Podsjećamo, Ustavni sud BiH je 11. jula utvrdio da je neustavna prodaja 56 dunuma zemljišta na Jahorini koju je u decembru kupila teslićka kompanija Drvo-export, iza koje stoji SNSD-ov odbornik Srđan Klječanin Rufi za 41,3 miliona KM.
Ustavni sud BiH je ocijenio da je Vlada RS-a raspolagala državnom imovinom koja je pod zabranom raspolaganja i koja je u isključivoj nadležnosti institucija BiH. Vladi RS-a i Ministarstvu trgovine i turizma RS-a sud je naložio da preduzmu odgovarajuće korake kojima će poništiti sve odluke i aktivnosti koje su zasnovane na osporenoj odluci.
Šulić je odmah reagovao tvrdeći da je Republika Srpska titular prodane zemlje na Jahorini, te da Ustavni sud BiH nema ingerencije po tom pitanju. On je istakao da se predmet o prodaji zemljišta nije uopšte trebao naći na Ustavnom sudu BiH.
- Titular zemlje koju smo mi prodali putem licitacije je Republika Srpska jedan kroz jedan. Upisano je na vlasništvo RS-a. Tako da oni nisu imali nikakve ingerencije da bilo šta rade. Tako ćemo se ponašati, tako smo se ponašali i u prethodnom periodu, istakao je Šulić, zaboravljajući da tako krši zakonske odredbe koje je donio visoki predstavnik, baš poput svog šefa Milorada Dodika, zbog čega mu se i sudi pred Sudom BiH.
Pravnik Milko Grmuša podsjeća da su predstavnici vlasti prošle godine izjavili kako nema razgovora sa političkim opcijama iz FBiH o bilo čemu dok se ne riješi pitanje Ustavnog suda BiH i dok ne dođe do zatvaranja OHR-a. Te zaključke je, dodaje on, potom usvojila Narodna skupština Republike Srpske.
- A onda - cvrc, Mileva! Ne samo da razgovaraju nego predstavnici vlasti i dogovaraju stvari sa ljudima iz FBiH i to u isti dan kad Ustavni sud BiH, koji kao ne priznajemo, donosi nove odluke na štetu Republike Srpske. Za to vrijeme, dok vlast bruka i sebe, i narod, i Srpsku - kolege iz opozicije takođe razgovaraju sa ljudima iz FBiH i prave nove kombinacije. Ništa sporno, ali nigdje nisam uočio da je uslov usvajanje zakona o Ustavnom sudu BiH i eliminacija OHR-a, istakao je Grmuša.
A zatvaranje OHR-a?
Prije više od godinu Narodna skupština RS-a usvojila je Zaključak u vezi sa zakonom o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH. U tom zakonu stoji da entitetski parlament zadužuje Vladu RS-a da mu podnese Prijedlog zakona o dopuni Krivičnog zakonika Republike Srpske, kojim će biti propisano posebno krivično djelo postupanja suprotno odredbama zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine.
- Zašto Vlada RS-a nakon 15 mjeseci još nije uputila ovaj prijedlog zakona? Da li je to Vlada odustala od zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH? U istom ovom aktu NSRS je tražio od svih svojih izabranih predstavnika da ne učestvuju u razgovorima o rješavanju bilo kojeg od ostalih prioriteta EU dok se ne usvoji zakon o Ustavnom sudu BiH i dok se ne zatvori OHR, podsjeća Grmuša.