Cvijanović izazivala šok i nevjericu pred Vijećem sigurnosti: Hitno poduzmite tri koraka

željka cvijanović, vijeće sigurnosti, christian schmidt, un/Screenshot
Screenshot/YouTube
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Nakon što je visoki predstavnik Christian Schmidt 6. maja pred Vijećem sigurnosti UN-a predstavio 67. izvještaj o stanju u Bosni i Hercegovini, riječ je uzela i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, istaknuvši da govori i kao srpski član Predsjedništva. Cvijanović je očekivano skinula odgovornost sa svog stranačkog šefa Milorada Dodika i optužila Schmidta za trenutnu krizu u BiH.

“Danas je ravnoteža narušena neodgovornim stranim intervencijama. Aneks 10 Dejtonskog sporazuma je jasan: visoki predstavnik mora biti potvrđen na Vijeću sigurnosti UN-a, a to se nije desilo u slučaju gospodina Schmidta. On djeluje na osnovu tzv. bonskih ovlasti, koje nisu utvrđene nijednim međunarodnim instrumentom. Aneks 10 ne daje mu ovlaštenje da donosi zakone ili mijenja ustav, ali upravo to Schmidt radi. On je u samom srcu krize kojoj danas svjedočimo, a koja nije izazvana iz RS, već je pokrenuta Schmidtovim nametanjima”, rekla je Cvijanović.

Pozvala je Vijeće sigurnosti da hitno poduzme tri koraka: formalno glasanje o potvrdi Schmidta, nezavisnu pravnu ocjenu bonskih ovlasti te poticanje svih aktera u BiH na dijalog kako bi se spriječile daljnje krize i uspostavilo funkcionalno upravljanje.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Cvijanović je u svom govoru negirala legitimitet Schmidta, nazvala njegove postupke sistemom represije, a poteze RS-a branila kao borbu za očuvanje Dejtonom utvrđene legalnosti. “Kad se RS protivi, označavaju nas kao separatiste. Poštovanje međunarodnih sporazuma nije separatizam”, poručila je, naglašavajući da RS nije stvorila krizu.

Dodala je da su prioriteti RS-a suverenitet i teritorijalni integritet BiH, a pozvala je na “pravno resetovanje” zemlje kako bi se spriječile buduće krize. Cvijanović je zaključila da Dejtonski sporazum i ratna prošlost zaslužuju poštovanje, a ne podrivanje procedura, te upozorila na opstrukcije s kojima se, kako tvrdi, suočava u vanjskopolitičkom djelovanju, uključujući misiju BiH u UN-u.

Podsjećamo, Cvijanović je pod američkim sankcijama od jula 2023. godine zbog podrivanja demokratskih procesa i institucija u BiH.