Cure li lični podaci državljana BiH na Dark web: Šta kažu u IDDEEA-i?

Iz IDDEEA-e demantuju Salkićeve navode/Semir Krivdic

Iz IDDEEA-e demantuju Salkićeve navode/Ilustracija/Semir Krivdic

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Stručnjak iz oblasti informacionih tehnologija Hadžib Salkić prošle sedmice je iznio prilično zabrinjavaću tvrdnju. Kako je izjavio za portal Crna hronika, navodno su se lični podaci 47.000 državljana BiH našli na takozvanom Dark webu.

Radi se o dijelu internet svijeta na kojem se obavljaju ilegalni poslovi, dogovaraju ubistva, falsifikovanje dokumenata... Sve ono najgore što normalan ljudski um teško i da može zamisliti, može se naći na Dark webu. Zbog toga je ovakvo upozorenje profesora Salkića djelovalo prilično zabrinjavajuće.

Upozorio je da se na osnovu tih podataka mogu izrađivati lažni pasoši, lične karte, vozačke dozvole...

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Ako u državi postoji tišina oko identitetskog kriminala, to više nije greška – to je saučesništvo, optužio je Salkić, pitajući da li je iko ikada radio reviziju sigurnosti sistema, kao i provjeru curenja podataka.

Tim povodom oglasila se Agencija za identifikaciona dokumenta, evidenciju i razmjenu podataka. Tvrde kako informacija o curenju podataka naprosto nije tačna.

- IDDEEA BiH saopštava da nije zabilježen niti potvrđen bilo kakav sigurnosni incident, curenje podataka, ili pokušaj kompromitacije sistema pod njenim nadzorom. Centralna baza ličnih podataka građana BiH, kojom upravlja IDDEEA, nalazi se pod stalnim nadzorom, zaštitom i neprekidnim tehničkim i bezbjednosnim nadogradnjama u skladu s najvišim međunarodnim standardima, saopćili su iz ove agencije.

Dalje navode kako nijedna sigurnosna agencija u BiH, poput SIPA-e, OSA-e i drugih, nije dobila bilo kakvo upozorenje niti zahtjev za provjeru informacija o eventualnom curenju ličnih podataka.

- IDDEEA BiH postavlja javno pitanje: ako posjeduje dokaze o curenju podataka, zašto ih nije dostavio nadležnim organima, već ih koristi za populističko sijanje straha i panike? IDDEEA BiH je podnijela zvaničan zahtjev prema Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA) da hitno ispita javno iznesene tvrdnje prof. dr. Hadžiba Salkića. Jer ako su tvrdnje istinite – mora se djelovati odmah. Ako su lažne – moraju se snositi odgovarajuće posljedice za širenje dezinformacija koje podrivaju povjerenje građana u državne institucije, dodaju iz IDDEEA-e.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Također podtcrtavaju kako se redovno vrše provjere sigurnosti sistema.