Ćulum najavljuje povratak Nešića? Pravnog uporišta nema, ali postoje prljave političke igre

Na političkoj sceni BiH ništa konstruktivno i uspješno, ali ideje koje se pojavljuju ulaze u zonu nemogućeg. Poigravanje, trošenje resursa, donošenje zakona koje sami donosioci ne poštuju prelazi granice normalnog, pa tako i sljedeće moguće situacije.
S obzirom na to da se na radno mjesto vratio direktor SIPA Darko Ćulum, kažu naši sagovornici, ne bi bilo nemoguće da se na poziciju ministra vrati i Nenad Nešić. I o tome se, kako pišu mediji, direktno pregovara na relaciji SNSD - HDZBiH. Podsjećamo, pozicija ministra bezbjednosti u BiH upražnjena je od januara ove godine i praktično sve poslove ministra obavlja zamjenik Ivica Bošnjak, kadar HDZ-a. Nakon što je uhapšen zbog korupcije, bivši ministar Nenad Nešić ostavku je podnio u danu u kojem je Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH trebao glasati o njegovoj smjeni.
Priče kruže
- Meni je to toliko šokantno i nevjerovatno da je teško davati bilo kakav komentar. A da smo postali zemlja apsurda i paradoksa, to je već odavno poznato, nažalost, rekao nam je Branislav Borenović, zastupnik i član Komisije za borbu protiv korupcije PD-a PSBiH.
Kako piše Raport, ide se do tih granica da se razmatraju opcije da se Nešić vrati u ministarsku fotelju a da o tome ne glasa Predstavnički dom PSBiH, jer ta odluka formalno-pravno nikada nije stupila na snagu, niti je objavljena u Službenom listu BiH, zato što njegovu smjenu nije potvrdio Dom naroda PSBiH.
- Mislim da to nije izvodljivo, bez obzira na priče. Pritom mislim na omjer snaga u Predstavničkom domu PSBiH. Izglednije je imenovanje Vukanovića (Nebojša, op. a), ako takav prijedlog dođe na potvrdu u Predstavnički dom od gospođe Krišto (predsjedavajuća VMBiH iz HDZ-a, op. a), rekao nam je Albin Musić, državni zastupnik iz SDP-a BiH.
Iz kabineta predsjedavajuće Vijeća ministara BiH Borjane Krišto poznat odgovor: Izbor ministra ovisi o političkom dogovoru na nivou predstavnika parlamentarne većine.
Naši sagovornici su saglasni da pravno uporište ne postoji, ali da su prljave političke igre na sceni.
- Nisam čuo te priče, ali kako sada stvari stoje, to se može izvesti samo preko nove parlamentarne većine. Nisu prestali razlozi zbog kojih je smijenjen, tako da mislim da će to i ostati samo na pričama, rekao nam je Šemsudin Mehmedović, zastupnik Naprijed u PD-u PSBiH.
Inače, predsjedavajuća Krišto od januara insistira na političkom dogovoru o ovom pitanju, što je navela i u odgovoru inicijatorima imenovanja Nebojše Vukanovića na ovu dužnost. Vukanović, lider Liste za pravdu i red, prozvao je Delegaciju EU u BiH, kao i ostale strane ambasade, da “iza leđa narodu i mimo nadležnosti pregovaraju i trguju ovom napaćenom zemljom i narodom”. Iz Delegacije EU su ga oštro demantovali, tvrdeći da su sve optužbe neutemeljene te narušavaju povjerenje.
- Ironično sam rekao, gledajući Darka Ćuluma kako se tiho vraća na čelo SIPA, kao da se ništa nije dogodilo, kako vlast pokušava reći “pu pike ne važi” i vratiti na staro, da se ne bi trebalo iznenaditi da se i Nenad Nešić po izlasku iz višemjesečnog pritvora vrati na čelo Ministarstva bezbjednosti u Savjetu ministara BiH, rekao nam je Vukanović.
Član Komisije za borbu protiv korupcije u Predstavničkom domu PSBiH Jasmin Emrić (NES) pojašnjava da pravno, zakonito i legalno nije moguće da se Nenad Nešić vrati na poziciju ministra bezbjednosti BiH.
- Međutim, uopće se ne čudim što je nekome palo na pamet da pokuša vratiti i Nešića, jer predsjedavajuća VM-a sve vrijeme protuzakonito za nekog njihovog kandidata čuva ministarsku stolicu, a Nešić se i najbolje uklapa u njihov, već viđeni način rada, gdje se svime trguje i donose odluke ispod stola. Vjerovatno, kada je Nešić vidio da se može Ćulum samovoljno i protuzakonito vratiti kada želi na direktorsku poziciju u SIPA, zašto ne bi i on pokušao još jednom zauzeti “svoju ministarsku”. Ovo sve je za rubriku vjerovali ili ne, kaže Emrić.
Zastupnik i član Komisije za borbu protiv korupcije Safet Kešo (SDA) rekao nam je da je upozorio na ovakve situacije još kada je formirana vlast trojka - SNSD - HDZBiH. Smatra da je tada došlo do sveopšteg ludila.
- Jedna od najneslavnijih afera po kojima će ostati upamćena ova vlast je i slučaj Nešić. On je nakon hapšenja i izglasane njegove smjene na Predstavničkom domu PSBiH podnio ostavku, koju je predsjedavajuća VMBiH Borjana Krišto prihvatila i razriješila ga dužnosti ministra bezbjednosti. Tu je, po mom dubokom uvjerenju, kraj Nešićeve ministarske karijere, rekao nam je Kešo, upozorivši da tu nije kraj i “apsurdima i prljavim igrama beskrupulozne koalicije trojka - SNSD - HDZ”.
Otišao, vratio se
- U tom političkom braku sklopljenom iz golog interesa svi vole biti vlast, a istovremeno i preziru jedni druge i spremni su praviti smicalice jedni drugima. Ukoliko u pričama o povratku Nešića u ministarsku fotelju ima imalo istine, onda sam uvjeren da su u pitanju prljave igre partnera HDZ -SNSD protiv trojke izgubljene u vremenu i prostoru. S ovom rastrojenom koalicijom, koja nema snage ni da živi ni da umre, možda ipak ništa ne treba isključiti, rekao nam je Kešo.
A za rubriku vjerovali li ne je i povratak Darka Ćuluma na mjesto direktora SIPA. Nakon bombastičnog odlaska, Dodikovih “zakona”, naredbi o napuštanju institucija svakog ko je Srbin i dolazi iz RS-a, teme su zatvorene, narod je dobio amneziju i svi se ponašaju kao da se to nikada nije ni desilo.
Podsjećamo, prije nekoliko mjeseci Milorad Dodik je sa sjednice NSRS-a, između ostalog, poručio da svi predstavnici srpskog konstitutivnog naroda i Republike Srpske na nivou BiH, kao i svi zaposleni u institucijama BiH, treba da se povuku iz državnih institucija, a da će se za njih pobrinuti RS. Prvi među rijetkima koji je otišao bio je Darko Ćulum. Ćulum je ostavku podnio prije skoro tri mjeseca, vrativši se u MUP RS-a, gdje je trebao obavljati savjetničku poziciju direktora policije RS-a Siniše Kostreševića. Njegova ostavka vremenski je koincidirala sa pozivom Milorada Dodika da se svi Srbi povuku iz državne agencije, nakon što je naredio da NSRS usvoji zakon kojim se SIPA zabranjuje djelovanje u RS-u. Ovaj zakon je kasnije poništen od Ustavnog suda BiH.