CSS šalje upozorenje vlastima: Digitalna transformacija ne smije biti zanemarena!

Predsjednik CSS Denis Hadžović/CSS Web
Centar za sigurnosne studije (CSS) objavio je jutros dokument koji za cilj ima da skrene pažnju vlasti na važnost digitalne transformacije, ali i naglasi kako ista ne smije ostati van fokusa zakonodavnih i izvršnih institucija u BiH.
Njihovu objavu prenosimo u cjelosti.
- Centar za sigurnosne studije upozorava da digitalna transformacija, iako nezaustavljiva, ne smije ostati van fokusa zakonodavnih i izvršnih institucija u BiH. Suočeni sa svakodnevnim kibernetičkim prijetnjama, ali i ubrzanom digitalizacijom javnog i sigurnosnog sektora, pozivamo nadležne aktere na hitno usklađivanje domaćih politika s principima dobre uprave u oblasti digitalnog sektora sigurnosti.
Evropska unija je već postavila temelje kroz normativni okvir koji uključuje direktive poput NIS2, Akt o cyber otpornosti i Akte o cyber solidarnosti, koje obavezuju članice, ali i kandidate, na uspostavljanje funkcionalnih mehanizama odgovornosti, transparentnosti i nadzora. Ipak, u BiH još uvijek izostaje sveobuhvatan normativni, institucionalni i strateški okvir koji bi omogućio efikasno upravljanje digitalnim sigurnosnim rizicima i zaštitu temeljnih prava građana.
Posebno zabrinjava izostanak političkog konsenzusa i dugoročne vizije kada je riječ o razvoju digitalne sigurnosti i reformi sektora sigurnosti u skladu sa digitalnim vremenom. Niti jedan nacrt strategije digitalne sigurnosti na državnom nivou nije trenutno u opticaju, dok zakonski okvir ostaje parcijalan, fragmentiran i daleko od evropskih standarda.
Umjesto strateškog pristupa, svjedočimo pasivnom tretiranju jednog od najsloženijih izazova našeg vremena, upravljanja digitalnim sektorom sigurnosti. Ukoliko političke strukture ne prepoznaju važnost uspostavljanja jasnog i odgovornog digitalnog upravljanja sektorom sigurnosti, BiH rizikuje da ostane ranjiva ne samo prema cyber prijetnjama, već i prema sve češćim zloupotrebama podataka, povredama privatnosti i urušavanju povjerenja građana u institucije.
Upravo zbog toga Centar za sigurnosne studije poziva nadležne institucije da:
- Iniciraju izradu državne strategije digitalne sigurnosti u skladu s evropskim standardima,
- Osnaže parlamentarni i civilni nadzor nad sektorom sigurnosti u digitalnom kontekstu,
- Uvedu obavezne mehanizme transparentnosti i odgovornosti za sve aktere koji djeluju u oblasti digitalne sigurnosti,
- Osiguraju uključenost civilnog društva i akademske zajednice u sve faze izrade politika, strategija i zakona iz ove oblasti.
Reforma sektora sigurnosti u digitalnom dobu nije tehničko, već duboko političko pitanje koje direktno utiče na vladavinu prava, zaštitu ljudskih prava i demokratski poredak u zemlji. Bez ozbiljnog pristupa i institucionalnog odgovora, BiH neće biti u stanju odgovoriti ni na unutrašnje potrebe, ni na vanjskopolitičke prioritete poput članstva u EU.
Vrijeme za djelovanje nije sutra, već sada. Transparentno, inkluzivno i strateško upravljanje digitalnom sigurnošću mora postati stub modernizacije i reforme sektora sigurnosti u BiH.
Ukoliko ste zainteresovani za više informacija, ljubazno Vas pozivamo da posjetite sljedeći link na kojem je dostupno cjelokupno istraživanje.
Tekst potpisuje dr. sc. Denis Hadžović, predsjednik Centra za sigurnosne studije.