Crvena tipka sada štiti novinare u BiH: Brzo prijavljivanje prijetnji putem aplikacije

Aplikacija press alert/
Predstavljena aplikacija Press alert
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Centar za razvoj medija i analize (CRMA) i Udruženje Umbrella u Europe House u Sarajevu predstavili su rezultate pilot mobilne aplikacije Press alert u okviru projekta “Efikasna zaštita i brza podrška medijima”. Aplikacija je razvijena uz podršku Evropske unije u Bosni i Hercegovini, a razvila ju je kompanija App Impact.

Pritisni taster

Izrađena je mobilna aplikacija koja omogućava brzo prijavljivanje različitih vrsta napada i prijetnji. Aplikacija uključuje funkciju crvene tipke/tastera za hitne situacije, sa integracijom lokatora i kamere, čime se brzo alarmiraju policija, tužilaštva, medijska zajednica i javnost.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- S ovim alatom se pokušava olakšati prijavljivanje i ohrabriti novinare da prijavljuju svaku vrstu prijetnji, pa i obeshrabriti one koji bi pokušali da ugroze novinare. To je suština ovog projekta i ove aplikacije. Što je najvažnije, pojednostavljena je procedura, jer se ovim izbjegavaju sve prepreke, što se kaže uvijek je falio neki papir. Direktna je veza i sa onima koji mogu rješavati probleme i sankcionisati one koji prijete novinarima ili ih ugrožavaju, rekao je Eldin Karić, direktor CRMA, za Oslobođenje.

Dodao je i da govor političara često otvara sezonu lova na “neposlušne” medije i da nakon njihovih izjava opasnost da neko napadne novinara nije samo prijetnja nego izvjesnost.

- Aplikacija je puno brži i efikasniji način borbe protiv onih koji na neki način ugrožavaju novinare, kaže Karić.

Eldin Karic/

Karić: S ovim alatom se pokušava olakšati prijavljivanje

Četiri su osnovna koraka koja se sada planiraju preduzeti kako bi upotreba aplikacija bila što efikasnija. Prvi je institucionalna potvrda za primjenu aplikacije kako bi prijave putem aplikacije u institucijama bile prepoznate kao i drugi kanali prijava. Potrebno je osigurati ljudske resurse za upravljanje prijavama, zatim osigurati tehničke resurse za rad aplikacije i, na kraju, promovisati aktivno korištenje aplikacije.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

No, da li će prijave podnesene putem aplikacije biti prepoznate u institucijama na isti način kao i prijave podnesene drugim kanalima?

- Ne, one imaju poseban status prilikom dostavljanja nadležnim institucijama i ubrzanu proceduru za donošenje odluka. Cilj ovog projekta je od početka bio da kreiramo alat koji će novinarima pružiti osjećaj da nisu sami i kako postoji način da im se pomogne u nevolji. Kroz realizaciju ovog projekta prepoznali smo druge osobe i kontakt-tačke u tužilaštvima i policijskim agencijama, koji su opet kroz projekte drugih organizacija kreirali mrežu pravne pomoći i zaštite za novinare, kaže Karić.

Aplikacija za novinare/

Brza i efikasna aplikacija

Aurelie Valtat, šefica Odsjeka za evropske integracije, politička pitanja, štampu i informisanje pri Delegaciji Evropske unije u BiH, podsjetila je na važnost slobode medija za evropske integracije.

Put prijave

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Uočavamo da je istraživačko novinarstvo u BiH ugroženo, broj napada i slučajeva protiv novinara je u porastu. Kada sam razgovarala sa kolegama u Banjoj Luci, rekli su mi da su jako zabrinuti za vlastitu sigurnost, a to je neprihvatljivo za državu koja želi da postane članica EU, rekla je Valtat.

Mirela Porobić, pravnica Udruženja CRMA, upozorila je da je saradnja sa institucijama često izazovna i da je put od prijave do rezultata za novinare dosta komplikovan i administrativno izazovan. Ona je potcrtala kako će ova aplikacija biti pomoć novinarima, jer iza nje stoji i pravnik koji će pregledati prijave i procijeniti da li su utemeljene, te ukoliko jesu, proslijediti ih institucijama. Namjera, napominje, svakako nije zatrpati institucije predmetima.