CIK mora pooštriti kazne: Nekoliko hiljada KM "po džepu" je sića za političare, isplati im se kršiti zakon
Do zvaničnog početka izborne kampanje za lokalne izbore ostalo je nešto više od mjesec. No, politički subjekti ne mare za to, pa zbog svojih postupaka zarade kaznu zbog preuranjene kampanje. Upravo zbog odluke Christiana Schmidta, visokog predstavnika u BiH, ove godine će se prvi put kažnjavati stranke zbog preuranjene kampanje. Podsjetimo, tehničke izmjene Izbornog zakona BiH Schmidt je nametnuo 26. marta s ciljem omogućavanja transparentnijeg izbornog procesa.
Asfaltiranje (ni)je promocija
Prema ovim izmjenama, do službenog početka izborne kampanje, osim zabrane plaćenog političkog oglašavanja, nema nikakve vrste preuranjene kampanje - ni plaćene ni neplaćene. Sve suprotno tretira se kao preuranjena kampanja i podložno je sankcijama. A izborna kampanja počinje 6. septembra.
Do sada je Centralna izborna komisija BiH izrekla više od 100.000 maraka kazni političkim subjektima, uglavnom zbog objava na društvenim mrežama, ali i pojedinih izjava koje su okarakterisane kao preuranjena kampanja, a zbog davanja podrške kandidatima.
- Transparency International BiH je podnio 37 različitih prijava ne samo CIK-u već i drugim nadležnim organima. Između ostalog, to su i GIK i Vijeće za štampu, koje je nadležno za internet-portale i online magazine. Najveći dio ovih prijava se zaista odnosi na preuranjenu kampanju i dolazilo je do značajnih sankcija. Međutim, za sve prijave koje se odnose na zloupotrebu javnih resursa, koliko god očigledne bile, CIK nije želio da vodi postupak, odbacivao je prijave ili nije izricao sankcije. Tako da tu još nemamo izgrađenu praksu osim u dva slučaja kada je u pitanju korištenje sredstava komunikacije koja pripadaju javnim organima. Kada je u pitanju ono što svi vidimo i kao birači, kao stručna lica, odnosno razna davanja, materijalna i nematerijalna, davanje u novcu ili asfaltiranje, izgradnja infrastrukture, to nažalost još nije kažnjavano ni u jednom slučaju, ističe Damjan Ožegović iz Transparency Internationala BiH.
On dodaje da političari “možda i ne shvataju da je zakon izmijenjen i da možda nisu ni svjesni sankcija koje im prijete”.
- Druga stvar koja je posrijedi jeste ta da se mnogim političarima, pogotovo onim koji dolaze iz velikih političkih stranaka, očigledno više isplati prekršiti pravila ponašanja, platiti neku simboličnu kaznu. Većinom su do sada izricane kazne između tri i šest hiljada maraka. Za visoko rangirane zvaničnike to i nije neka kazna. Oni to plate ako uzmu u obzir kolika je korist koju mogu dobiti preuranjenom kampanjom, odnosno podilaženjem biračima i sa promocijom u ovom zabranjenom periodu. Dakle, korist je njima očigledno veća da plate kaznu i da se promovišu, naglašava Ožegović.Opšti i lični interes
Predsjednik Strateškog odbora Koalicije Pod lupom Vehid Šehić ističe da je politika kod nas najunosnije i najisplativije zanimanje.
- Mnogi koji uđu u politiku ne ulaze iz ubjeđenja da treba da se politikom bave u opštem interesu svih građana. Većina njih gleda lični interes. Mnogi naši političari su enormno bogati ljudi. Tako da neka novčana kazna od tri, četiri, deset ili 30 hiljada KM za njih ne predstavlja ništa, kaže Šehić.