Cenić razotkriva: Oni su kao nešto uradili, a nisu - I onda EU to pohvali

Svetlana cenić/

Cenić: Nacrt je uvijek podložan izmjenama

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Prošle sedmice Vijeće ministara Bosne i Hercegovine jednoglasno je usvojilo Nacrt reformske agende u okviru Plana rasta za Zapadni Balkan. U narednim danima slijedi intenzivan rad svih nivoa vlasti na usklađivanju konkretnih mjera i rokova, kako bi se odgovorilo na preuzete obveze i iskoristile mogućnosti koje ovaj plan donosi našoj zemlji. Poručeno je da slijedi važno razdoblje odgovornog i usmjerenog djelovanja.

Privid rada

Adnan Ćerimagić, viši analitičar Inicijative za evropsku stabilnost (ESI), ističe kako u ovom trenutku ne znamo šta tačno stoji u Nacrtu koji je usvojilo Vijeće ministara BiH - čak ni da li je promijenjena procedura odlučivanja.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Jedino je jasno da su komesarka za proširenje EU Marta Kos i šef Delegacije EU u Sarajevu Luigi Soreca odluku okarakterizirali kao “usvajanje” Reformske agende. Ambasador Soreca je to dodatno nazvao “značajnim napretkom koji omogućava skoro dostavljanje dokumenta” Bruxellesu. Nije isključeno da su postignuti određeni dogovori iza zatvorenih vrata koji objašnjavaju optimizam i s evropske i s domaće strane. Nama ostaje da sačekamo i vidimo razvoj događaja, kaže Ćerimagić.

Naglašava da agenda i reforme koje su ranije dogovorene i dospjele u javnost, ukoliko budu provedene i novac stigne, mogu donijeti konkretne koristi građanima i privredi BiH.

- Do sada EU nije odlučila da preusmjeri novac predviđen za BiH, što znači da još ima vremena koje EU i bh. strana trebaju iskoristiti pametno, govori Ćerimagić.

Kada Komisija potvrdi Reformsku agendu, uslijedit će potpisivanje sporazuma i možemo početi raditi, kazala je Kos

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Svetlana Cenić, ekonomska analitičarka, smatra da je usvajanje samo Nacrta reformske agende privid posla koji nije završen.

- Nacrt je uvijek podložan izmenama. Drugo, ko to ima pravo od građana da krije, jer ovo je i naš put, njihov put, svačiji put, evropski put svakog u BiH, šta je to i kad je to dogovoreno, usaglašeno, je li prošao taj period usaglašavanja?! Oni su kao nešto uradili, a nisu. I onda EU to pohvali kao da su nešto uradili, time i svoje karijere bildajući, pa je to simbioza domaćih i inostranih - ovi da mogu da zabeleže neki plusić, govorimo o međunarodnim, a ovi da to k’o predoče nešto, kaže Cenić.

Dodaje kako nema dokaz da su sporni dijelovi zaista usklađeni.

Sastanak Radnog tima u BiH za izradu Plana reformi/

Sa jednog od sastanaka Radnog tima u BiH za izradu Plana reformi

- Da li ste vi videli ijednog momenta da je bio neki sastanak, da su sve one sporne tačke usaglašene? Ja nisam videla, kaže Cenić.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Premijer Tuzlanskog kantona Irfan Halilagić (SDA) kaže za Oslobođenje kako je jasno da se radi o neusaglašenom dokumentu.

Brisanje veta

- Imali smo uvid u Nacrt reformske agende, istina svega dan ili dva prije telefonske sjednice na kojoj je dokument i usvojen. Jasno je da je “preskočen” mehanizam koordinacije i da se na ovaj način dokument mogao usvojiti mnogo ranije. Ipak, mi smo istrajali u primjedbama na dokument, a koje je, uvjerili smo se, uvažila i Europska komisija. Te se primjedbe odnose na vraćanje reforme Ustavnog suda BiH i brisanje prava veta u dokument, vraćanje termina “državni” kada se govori o institucijama BiH, ali i brisanje termina “nacionalni” ispred entitetskih institucija, te brisanje neustavnog Zakona o tehničkim propisima RS-a, kaže Halilagić.

Dodaje da su to stvari koje su od samog početka smatrali neprihvatljivim.

- U odnosu na ono šta od nas traži Europska komisija, ne možemo govoriti o bilo kakvom uspjehu, nego prije o kupovini vremena, zamazivanju očiju, prividnom trudu na europskom putu ili čemu već ne, poručuje Halilagić.