Cenić o "šarenom" poskupljenju struje: Čudilo bi me da ima neke logike

Svetlana Cenić u Direktno sa Vildanom Selimbegović//

Cenić: U našoj tradiciji je da se gubici pokrivaju poskupljenjima

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

"Al' nas farbaju", komentar je koji se često može čuti ovih dana među stanovnicima FBiH kada govore o najavljenom poskupljenju struje, aludirajući pri tome na novi tarifni model obračuna utroška električne energije. Podsjećamo, korisnici koji mjesečno troše do 350 kilovatsati mjesečno svrstani su u zelenu kategoriju, oni koji troše između 350 i 1.000 u plavu, a oni od preko 1.000 kilovatsati u crvenu kategoriju.

Povećanje cijene za "zelene" će iznositi od 3,6 do 5,4 posto, za "plave" između 6,1 i 6,9 posto, a za "crvene" između 7,4 i 8,4 posto. U elektroprivredi BIH su ova poskupljenja "uprosječili", pa će tako povećanje cijene za "zelene" iznositi 4,8 posto, za "plave" 6,3 posto, a za "crvene" 8,0 posto.

Ovakvo povećanje cijene struje komentarisala je ekonomska ekspertica Svetlana Cenić.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Kažu, onaj ko troši do 50 KM - zelena, pa ne znam kako su to po bojama podelili. Međutim, zna se da ta potrošnja varira i kao ne dolazi da svaki put očita neko iz EP BiH, nego to određuju po prosečnoj potrošnji, pa nikad ne znaš kada će oni to sravniti. Ne znam kako će to. Onaj ko ima više stambenih jedinica, on i ne troši struju tako, kako su njega rangirali, da li tome po tome koliko je potrošio u toj vili ili stanu. On može da ima pet nekretnina, a da bude u toj zelenoj kategoriji, istakla je Cenić za N1.

Kaže da je ovakva odluka o poskupljenju, ma koliko čudna, nije iznenadila.

- Mene bi neka logika iznenadila, a ne nešto na šta smo navikli. U našoj tradiciji i duhu je da se gubici pokrivaju nekim poskupljenjenjem i strašenjem, ili se kaže poskupeće toliko i toliko i namerno se stavi neki veći procenat da stanovnicima bude lakše, da stanovnici kažu "pa dobro neće baš toliko poskupeti, biće manje, dodala je Cenić.

Blok tarife, odnosno plavi, zeleni i crveni računi, ističe Cenić, liče joj na zaključavanje cijena, čemu se još uvijek, kaže, smije, ili ograničavanje marže i sličnih stvari.

- Gde su rezultati toga, jesu li nam predočili? Odnosno gde je tačna statistika o tome šta je dopirinelo i kakvi su doprinosi našoj privredi povećanje minimalne cene, a ostavljajući bruto iznos, ostavljaući namete iste..., kaže Cenić.