Poznata sudbina minimalca: Evo šta su dogovorili poslodavci i Vlada FBiH

Ekonomsko-socijalno vijeće s Vladom FBiH/
Pronašli su zajednički jezik?/Arhiva
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Sjednica Ekonomsko-socijalnog vijeća Federacije BiH održana je danas u Sarajevu.

Predstavnici ovog udruženja imali su mogućnost da u direktnom razgovoru s predstavnicima Vlade FBiH iznesu svoje stavove, ali i čuti komentare o svojim prijedlozima, odnosno da li će oni biti uvaženi.

Novinarima se nakon sjednice obratio predsjednik ESV-a Safudin Čengić.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Došlo se do zaključaka koji vode ka tome da budu zadovoljni i radnici i poslodavci. Članovi ESV podržavaju aktivnosti Vlade na povećanju standarda te smanjenju doprinosa, poručio je Čengić.

Dodao je kako će biti riješeno pitanje visine doprinosa za minimalne plate, odnosno za razliku između davanja na raniji i sadašnji iznos minimalca.

- Rast ostalih plata koji će biti prouzrokvan povećanjem minimalne plate bude do 450 KM, ali da poslodavac u tom slučaju bude oslobođen plaćanja doprinosa, upravo za tu razliku za koju je povećana plata, dodao je Čengić.

Javnosti se obratio i predsjednik Udruženja poslodavaca Adnan Smailbegović.

- Mislim da će ovaj pritisak koji se dešava ići u smjeru što skorijeg uvođenja fiskalnih reformi. Što se tiče privremenog rješenja, Vlada će usvojiti dio toga, ne sve. Od 465 miliona dodatnih doprinosa će se vrlo vjerovatno vratiti 150, otprilike jedna trećina, a to su ove plaće do 1.000. Na to treba dodati neoporezivi dio, koji će biti značajna pomoć, u iznosu od 450 KM na plaće preko 1.000 KM. Ključna stvar je da se naprave kvalitetni kriteriji za refundiranje ovih sredstava. Mi se nadamo da ćemo aktivno učestvovati u kreiranju uredbe, koja će biti usvojena na sljedećoj sjednici ESV, kazao je Smailbegović.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Istvoremeno se ispred zgrade Vlade FBiH okupilo nekoliko stotina privrednika, koji su protestvovali zbog odluke o povećanju minimalne plate na 1.000 KM.

Tvrde kako bi ova odluka Vlade FBiH mogla dovesti do propasti mnogih malih i srednjih preduzeća, te zatvoriti mnoga radna mjesta.

Osnovni zahtjev privrednika kojeg upućuju sa današnjih protesta je da se, ako ostane na snazi odluka o najnižoj plato od 1.000 maraka, smanji stopa doprinosa. Tačnije traže da se visina doprinosa na plate "zaledi" na iznosu koji je važio za minimalac od 619 KM, odnosno da se na dodatni iznos plate ne obračunavaju doprinosi.

- Zahtijevamo hitnu susprenziju i reviziju Odluke Vlade Federacije, i zahtijevamo da 700 maraka od minimalne plaće bude oporezivo, a 300 KM neoporezivo. Pozivamo Parlament FBiH na odgovornost i sve parlamentarne zastupnike da sankcionišu djelovanje premijera i ministra razvoja poduzetništva za donošenje loše odluke koja je direktno ugrozila interese građana i građanki FBiH i isključila mogućnost donošenja boljih rješenja u okviru Parlamenta Federacije, poručeno je sa skupa.