Bruxellesu ne smetaju populisti u BiH - Kočan za Oslobođenje: Ljudima poput Dodika daju legitimitet

brisel sjedište eu.JPG/Sanja ДђukiД‡
Uslove za prvu tranšu Plana rasta EU naša zemlja nije ispunila
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Dan nakon što je obilježena deseta godišnjica Berlinskog procesa, Albanija je otvorila prvi klaster sa poglavljima, što je simbolično označilo početak pregovora o članstvu sa EU. Berlinski proces je 2014. osmislila tadašnja njemačka kancelarka Angela Merkel, kako bi se zemlje Zapadnog Balkana, kroz saradnju na brojnim poljima, pripremile za članstvo u EU. Ipak, za proteklih deset godina napretka na putu ka Evropskoj uniji među zemljama regije bilo je malo ili nimalo. Početak pregovora albanski premijer Edi Rama ocijenio je historijskim trenutkom za tu državu.

Gradnja povjerenja

- Otvaranje poglavlja veliko je postignuće i historijska prekretnica na zajedničkom putu. Svaki uspjeh Albanije u procesu približavanja članstvu treba posmatrati kao korak za cijelu regiju. Istina je da ponekad EU može biti nepravedna, bila je i prema Albaniji, ali za nas nema druge budućnosti. Albanci ne mogu imati plan B, jasno je poručio Rama.

Komesar za proširenje Unije Oliver Varhelyi rekao je da Evropa ne može ojačati bez proširenja. Istakao je da je upravo Plan rasta, za koji BiH nije ispunila uslove kako bi dobila prvu tranšu od 70 miliona eura, taj koji olakšava buduće članstvo i Albanije i drugih zemalja regije.

- Bilo je potrebno vratiti politiku proširenja na noge, a onda ojačati i privredu prije nego integracija bude okončana. Godine 2020. bilo je problema sa kriminalom, korupcijom, ali smo uspjeli izgraditi povjerenje, što je bitan element uspjeha, poručio je komesar.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

BiH pregovore još nije zvanično otpočela. Sve su prilike da je taj proces na dugom štapu.

- Uvijek se traži neka mala stvar. Na primjer, taj zakon ste malo promijenili, pa ćemo vam sada dati opet milione na milione. Bruxelles razumije da imamo problem sa hibridnim režimima, sa autokratama i populistima, odnosno političkim elitama koje razgrađuju državne institucije. Poput Dodika u BiH ili Vučića u Srbiji. Ali im i dalje daju legitimitet, navodi univerzitetski profesor iz Ljubljane Faris Kočan.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Postojanje samo mrkve, ali ne i briselskog štapa, osnovni je problem u odnosu Bruxellesa prema vlastima u BiH, smatra Kočan

Vjeruje da bi narod više pritiska stavljao na političke elite kada bi Bruxelles novac koji daje nedvosmisleno uslovio jasnim reformama. Bez pardona. Slično, dodaje, kao što je slučaj sa 70 miliona iz Plana rasta, gdje se već osjeti jasniji pritisak građana. Iz Savjetodavne grupe Balkan u Evropi navode da BiH postaje regionalni problem kada je u pitanju realizacija Berlinskog procesa, s obzirom na to da jedina nije ratifikovala Sporazum o slobodnom kretanju sa ličnim kartama, te jedina još ima vizni režim sa Kosovom.

Za dobrobit građana

- Ja se nadam da će se, u prvoj instanci, zaista raditi da se razriješi ovaj problem i da će se, prije svega u RS-u, Milorad Dodik složiti da se ratifikuje Sporazum. A poslije toga su otvaranje BiH u potpunosti prema regionu i sve ostale mogućnosti na raspolaganju. Dolazi Plan rasta, veliko finansijsko ulaganje kroz još nekoliko inicijativa Berlinskog procesa i BiH mora jednostavno iskoristiti tu priliku i učestvovati u svemu do maksimuma zbog dobrobiti građana, ističe Marika Djolai, članica ove grupe.

Podsjetimo da je EU još 21. marta odlučila otvoriti pristupne pregovore s BiH. No, od tada naša zemlja nije napravila niti jedan korak naprijed na putu ka članstvu. Mnogi će istaći da pregovori nisu otvoreni zbog nekih posebnih reformi koje su bh. vlasti napravile, već zbog geopolitičkog trenutka, odnosno ruske agresije na Ukrajinu i sve jačeg uticaja i Rusije i Kine na Zapadnom Balkanu.