Bruxelles čeka konačni dokument BiH: Poklona (više) nema

delegacija eu u bih.jpeg/
Delegacija EU u BiH: Komisija očekuje dostavljanje agende bez odgađanja
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

O Planu rasta za Zapadni Balkan, odnosno prvoj tranši sredstava namijenjenih Bosni i Hercegovini, u posljednje vrijeme se govori veoma često. No, odgovori na naša pitanja iz Delegacije EU u BiH potvrđuju da poklona nema.

- Odbor za IPA se sastao 2. oktobra u Bruxellesu i razmotrio reformske agende koje je pet zemalja partnera sa Zapadnog Balkana dostavilo Evropskoj komisiji. Bosna i Hercegovina još nije dostavila finaliziranu Reformsku agendu u skladu sa Planom rasta na ocjenu Evropskoj komisiji. Komisija će moći uzeti u obzir Reformsku agendu BiH tek kada bude formalno dostavljena. Plan rasta je prilika bez presedana za podršku približavanju Zapadnog Balkana EU, za podsticanje socio-ekonomske konvergencije i ubrzavanje priprema za članstvo. Ohrabrujemo Bosnu i Hercegovinu da se pridruži svim partnerima iz regije, prevaziđe nesuglasice i zvanično dostavi svoju reformsku agendu bez daljeg odgađanja, za dobrobit svih građana, ističu iz DEU.

Bosna i Hercegovina i Komisija će morati usaglasiti Reformsku agendu i stoga očekujemo da će biti dovoljno ambiciozno postavljena

Nakon što bude primljena i usaglašena sa Komisijom, dodaju, Reformska agenda BiH će, također, biti predstavljena Odboru za IPA, na mišljenje država članica u skladu sa procedurom utvrđenom Uredbom.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Navedeno je još važnije u kontekstu odluke iz marta 2024. o otvaranju pristupnih pregovora, te u svjetlu narednog samita lidera šestorke Zapadnog Balkana o Planu rasta, zakazanog za početak decembra u Sarajevu. Komisija će nastaviti pružati podršku nadležnim organima da završe posao, po potrebi, ističu iz Delegacije.

Iako BiH nije dostavila potpunu reformsku agendu, pojavila se informacija da će pred svim državama Zapadnog Balkana biti i tri nova zadatka - usklađivanje viznog režima sa EU, monitoring budžeta, te uspostavljanje mehanizma koji se odnosi na trgovinu ljudima.

- Usklađivanja viznih politika i standarda i praksi interne kontrole sa Unijom spadaju među pitanja koja je potrebno obraditi u reformskim agendama, a kako je definisano Uredbom. Dakle, to nisu novi zadaci i podjednako se odnose na sve partnere. Što se tiče azila i migracija, od partnera sa Zapadnog Balkana se očekuje da uvedu dodatne sigurnosne mjere za bolje provjere ulazaka putnika bez viza. Što se tiče kontrole budžeta, potrebno je da zemlje partneri osiguraju usklađenost, koherentnost, dosljednost i komplementarnost, veću transparentnost i odgovornost prilikom raspolaganja sredstvima pomoći, uključujući kroz provedbu odgovarajućih sistema interne kontrole i politika za sprečavanje prevara, zaključuju iz DEU.