Britanija ukinula sankcije najmoćnijem trgovcu oružjem s Balkana: Povezivan i sa bh. zvaničnicima

slobodan tešić/
Foto: Slobodan Tešić/Arhiv
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Najmoćniji trgovac oružjem s Balkana, Slobodan Tešić, više nije pod sankcijama Velike Britanije, saznaje istraživačka mreža KRIK. Sankcije su mu bile uvedene u decembru 2022. zbog navodnog podmićivanja bosanskohercegovačkih zvaničnika, ali su uklonjene bez obrazloženja prošle sedmice.

Tešić je, međutim, i dalje pod američkim sankcijama uvedenim još 2017. zbog sumnje u korupciju i mito koje je navodno davao političarima kako bi osigurao unosne poslove u trgovini oružjem. Na crnu listu tada su dospjele i njegove kompanije, uključujući „Partizan Tech“, koje su prema američkom Trezoru korištene za isplate spornih sredstava, među ostalim i osobama iz Saudijske Arabije.

Iako rijetko istupa u javnosti, Tešić je u intervjuu za KRIK tvrdio da su sankcije rezultat medijske kampanje i lobiranja neprijateljski nastrojenih pojedinaca iz BiH. Potvrdio je i da je, uprkos sankcijama, nastavio poslovanje zahvaljujući međunarodnim kontaktima i podršci, uključujući saradnju sa bivšim članom SNS-a Miloradom Pušicom, čiju je firmu navodno tajno preuzeo.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Sankcije SAD-a dodatno su proširene 2019. kada su sankcionisani i Tešićevi bliski saradnici koji su mu omogućavali poslovanje iz sjene. Tešićev slučaj je bio razlog i za stavljanje tadašnjeg šefa BIA-e Aleksandra Vulina na američku crnu listu 2023. godine, zbog navodne pomoći u švercu oružja.

Tešić je već jednom bio uklonjen sa crne liste – 2013. s liste UN-a, što se podudarilo s dolaskom SNS-a na vlast. Tadašnji ministar vanjskih poslova Ivan Mrkić omogućio mu je i diplomatski pasoš, a Tešićeva kćerka dobila je posao u ministarstvu.

Iako sankcionisan, Tešić je nastavio izvoz oružja – prošle godine firme bliske njemu izvezle su u Veliku Britaniju naoružanje vrijedno 31,5 miliona eura, dok je oružje plasirao i na američko tržište. Kupovao ga je, kako su otkrili novinari i uzbunjivači, po povlaštenim cijenama iz državne fabrike „Krušik“, gdje je njegova uloga godinama predmet kritika i istraga.