Borenović traži odgovor: Ko je dogovorio isplatu 113 miliona KM na račune na nekim ostrvima

Branislav Borenović/
Jedna od najvećih afera koja potresa Republiku Srpsku i Bosnu i Hercegovinu jeste slučaj Viaduct – nevjerovatna otimačina narodnog novca vrijedna 113 miliona konvertibilnih maraka, uz svakodnevnu kamatu od preko 18 hiljada KM. Tim novcem, kako ističe poslanik u Predstavničkom domu PS BiH Branislav Borenović, moglo se izgraditi najmanje 30 vrtića i 10 škola širom Republike Srpske.
– Nevjerovatno je gledati kako generalni sekretar SNSD-a, ujedno i ministar finansija u Savjetu ministara BiH, pregovara sa vrlo sumnjivim likovima o tome kako platiti taj iznos i na koji račun.
Taj račun, navodno, vodi na neka ostrva, a sada se govori i o mogućnosti da se novac uplati na neki račun u Sloveniji, rekao je Borenović, pozivajući nadležne da hitno pokrenu ozbiljnu istragu u slučaju Viaduct.
On podsjeća da je arbitražni postupak protiv Republike Srpske započet još 2017. godine, uz obavezu da sve pravne radnje i sve troškove spora snosi Vlada Republike Srpske.
U cijeli slučaj, kaže, ispred Viaducta, koji skoro ništa nije uložio u koncesiju, bile su uključene advokatske kancelarije iz regiona i SAD, ali do danas nema jasnog odgovora – ko je tačno pregovarao u ime Vlade RS, ko je lično donosio odluke, ko su bili pravni i finansijski savjetnici ispred Vlade Republike Srpske?
– Niko ne priča o tome kako smo došli do toga da se 113 miliona maraka treba uplatiti na tajanstveni račun. Ključno pitanje je: ko je sve ovo dozvolio i omogućio?, upozorava Borenović.
Prema njegovim riječima, Pravobranilaštvo BiH je čak 14 puta upozoravalo Vladu Republike Srpske, ali je sve ignorisano. Vlada Republike Srpske nije pokušala da riješi spor mirnim putem.
– Šta su institucije Republike Srpske radile i na osnovu kojih dokaza je Viaduct došao do tog sramnog iznosa koji sada pokušava da naplati vjerovatno u dogovoru sa ministrom finansija i generalnim sekretarom SNSD-a? Ovo je skandalozno. Spremni smo da damo 30 vrtića i 10 škola nekome tamo, na neki tamo račun, a da ni ne znamo kako smo došli u ovu situaciju, poručuje Borenović.
Posebno je, kako kaže, zabrinjavajuće što je kompanija Viaduct, prema dostupnim informacijama sa javnog saslušanja u Parlamentu BiH, u početku čak imala problem da plati taksu za arbitražu od 150 ili 200 hiljada dolara.
– A danas treba da joj se isplati 113 miliona? To je pitanje za pravosudne institucije ove zemlje, istakao je Borenović.
Na kraju, Borenović kaže da postoje navodi i da je glavno ročište u arbitraži u Washingtonu zaista održano krišom, online, bez ozbiljne institucionalne pripreme.
– Pred nama su još neki arbitražni sporovi koji predstavljaju ogromnu opasnost za finansijsku stabilnost zemlje, skoro dvije milijarde KM. Usvojeni su i zaključci sa javnog saslušanja u Parlamentu BiH, u kojima se konstatuje da se ovdje radi o brojnim nezakonitostima i da ima puno mutnih radnji. Tražimo od pravosuđa ove zemlje odmah pokretanje ozbiljne istrage u slučaju Viaduct, zaključio je Borenović.