Bivši sudija tvrdi da će broj osumnjičenih u slučaju "Dodik" rasti: Mogli bi se uključiti...

Nekadašnji sudija Suda Bosne i Hercegovine Branko Perić komentarisao je aktuelnu situaciju u vezi sa centralnom potjernicom raspisanom za Miloradom Dodikom, Radovanom Viškovićem i Nenadom Stevandićem, koji se sumnjiče za napad na ustavni poredak BiH. Perić ističe da se pravosudna i politička praksa do sada nisu susrele s ovakvom situacijom, što dodatno komplikuje proces.
- Teško je reći kako se ovo pravno naziva. Mislim da se ovako nešto prvi put dešava barem na evropskom prostoru. U političkom smislu moglo bi se nazvati pobunom, a u pravnom je riječ o podrivanju ustavnog poretka, kazao je Perić gostujući na N1.
"Hapšenje visokih zvaničnika je ozbiljan posao"
Na pitanje da li se država dovodi u pitanje činjenicom da još uvijek nije preduzela konkretne korake kako bi privela osumnjičene, Perić odgovara da hapšenje visokih političkih zvaničnika nije jednostavan proces.
- Ne treba reći da država ne hapsi. To je ozbiljan posao, koji mora biti dobro osmišljen i organizovan, uz procjenu rizika. Treba voditi računa da ne dođe do ljudskih žrtava. To ne znači da se neće poduzeti lišavanje slobode, ali ne treba donositi ishitrene zaključke, ističe Perić.
Pojašnjava da ne postoji vremenski rok za izvršenje hapšenja, ali da sve policijske agencije u BiH imaju obavezu da privedu osumnjičene ukoliko ih pronađu.
"Postoji mogućnost političkog azila ili dobrovoljne predaje"
Govoreći o mogućim scenarijima, Perić navodi da situacija može imati i političku dimenziju.
- Vidimo da postoje različite varijante – od eventualne dobrovoljne predaje, do političkog azila. Pominje se da bi Dodik mogao otići u Mađarsku ili Rusiju. Pretpostavljam da će se čekati i reakcija međunarodne zajednice, koja bi mogla posredovati u rješavanju ove situacije, rekao je.
Perić smatra da optužnica ne može biti podignuta prije nego što osumnjičeni budu saslušani, ali podsjeća da im je Sud BiH odredio mjesec dana pritvora zbog sumnje da su u bjekstvu.
"Policijski vrh bi mogao biti pod istragom"
Na pitanje da li su policijski službenici u krivičnom djelu ukoliko vide osumnjičene, a ne reaguju, Perić odgovara da je situacija složena.
- Nije isključeno da će se broj osumnjičenih proširiti. Vrlo brzo bi se mogli uključiti i ljudi iz policijskog vrha, s obzirom na njihove izjave da će štititi poredak RS-a, koji je uspostavljen novim zakonima, zaključio je Perić.
Za sada, ostaje nejasno kako će vlasti BiH postupiti u ovom slučaju, dok su političke tenzije i dalje na visokom nivou.