Bio je 22. juli 1993: Dan kad je agresor htio ubiti grad, kad je na Sarajevo palo 3.777 granata

Bio je 22. juli 1993. godine.
Na današnji dan prije 32 godine opsjednuto Sarajevo pretrpjelo je jedan od najtežih dana tokom višegodišnje opsade. Tog dana, na grad je palo čak 3.777 granata, što je do tada bio jedan od najgorih artiljerijskih napada zabilježenih u modernoj historiji urbanih sukoba.
Granatiranje nije biralo metu – pogođeni su stambeni objekti, bolnice, škole, tržnice i historijska jezgra grada. Ulice su bile pune dima, krhotina i straha. Mnogi civili su poginuli ili ranjeni, a brojni dijelovi Sarajeva ostali su bez električne energije i vode.
Opsada Sarajeva, koja je trajala od aprila 1992. do februara 1996. godine, najduža je opsada jednog glavnog grada u savremenoj historiji. Civili su tokom tog perioda svakodnevno bili izloženi snajperskoj vatri, artiljerijskim napadima i blokadi osnovnih sredstava za život.
Za vrijeme četverogodišnje opsade Sarajeva, na okolnim brdima bilo je raspoređeno 120 minobacača i 250 tenkova nekadašnje JNA, koji su kasnije prešli u ruke takozvane vojske Republike Srpske.
Cilj tog vojnog pritiska bio je iscrpljivanje stanovništva glađu i njegovo demoraliziranje na najbrutalnije načine.
Jedan od najstrašnijih primjera je masakr na tržnici Markale, kada su u februaru 1994. godine granate ispaljene sa srpskih položaja na Špicastoj stijeni usmrtile 68 Sarajlija.
Tokom opsade Sarajeva ubijeno je 12.000 ljudi, uključujući i 1.500 djece, dok je 50.000 osoba zadobilo lakše ili teže povrede.
Opsada je završena 29. februara 1996. godine.
Sa svojih 1.425 dana, opsada Sarajeva ostaje upisana kao jedna od najdužih u historiji savremenog ratovanja.
Dan poput 22. jula 1993. služi kao bolno sjećanje na brutalnost rata, ali i na nepokolebljivi duh građana Sarajeva, koji su uprkos svemu opstajali, stvarali, voljeli i pružali otpor.