Bila je to ključna bitka za Sarajevo

Polaganje cvijeća Mezarje Kovači povodom Dana Kantona Sarajevo i 33 godišnjice bitke za odbranu Predsjedništva Republike BiH/Senad Gubelić

Polaganje cvijeća Mezarje Kovači povodom Dana Kantona Sarajevo i 33 godišnjice bitke za odbranu Predsjedništva Republike BiH/Senad Gubelić

Senad Gubelić/OSLOBOđENJE
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Obilježena je 33. godišnjica odbrane Predsjedništva BiH i grada Sarajeva. Brojne delegacije su položile cvijeće na groblju Lav i mezarju Stadion povodom obilježavanja Dana Kantona Sarajevo, odnosno 33. godišnjice bitke za odbranu Predsjedništva BiH.

Dva mosta

Tog 2. maja 1992. godine bitka, poznatija kao bitka za Predsjedništvo Republike Bosne i Hercegovine, bila je presudna za odbranu glavnog grada. Bila je to prva, velika bitka za glavni grad BiH, a plan snaga bivše JNA, potpomognutih paravojnim formacijama, bio je da zauzmu Predsjedništvo RBiH i eliminišu tadašnje državno rukovodstvo.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Polaganjem cvijeća obilježena je još jedna godišnjica početka opsade Sarajeva. Prije tačno 33 godine počela je opsada Sarajeva, koja je bila najduža u istoriji modernog ratovanja. Član Predsjedništva BiH Denis Bećirović podsjetio je na važnost odbrane upravo tog drugog maja.

Prije 33 godine poslata je poruka gotovo golorukog naroda da će braniti pravo na slobodu i život, poručio je državni poslanik Safet Kešo

- Danas, između ostalog, i kao član Predsjedništva Bosne i Hercegovine, želim ukazati na presudnu važnost odbrane Predsjedništva u tom periodu. I danas treba reći da Predsjedništvo igra važnu ulogu. Niko ne smije dozvoliti da bilo kada dođe takav sistem koji će podrazumijevati asimetričan izbor u Predsjedništvu. O tome se ne smije ni pregovarati. Mi moramo raditi na izgradnji dva ključna mosta - prema Evropskoj uniji i NATO-u, kazao je Bećirović.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Tog drugog maja 1992. tenkovi i oklopni transporteri JNA zaustavljeni su na Skenderiji, svega stotinjak metara od zgrade Predsjedništva RBiH. Građani Sarajeva su ubijani minobacačkim granatama, snajperskim hicima, protivavionskim naoružanjem, ali su, isto tako, mučeni prekidima u snabdijevanju vodom, električnom energijom i prirodnim plinom, izgladnjivani... Istog dana, 2. maja 1992, pripadnici bivše JNA su na Sarajevskom aerodromu zarobili tadašnjeg predsjednika Predsjedništva RBiH Aliju Izetbegovića i delegaciju kada su se vraćali sa pregovora iz Lisabona. Potom su odvezeni u Lukavicu. Ovaj događaj bio je uvod u ono što će se dešavati narednog dana, 3. maja, kada je JNA počela s izvlačenjem jedinica iz kasarne u starom dijelu grada, na Bistriku, a nakon mukotrpnih pregovora dogovorena je razmjena Izetbegovića. Zastupnik u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine Safet Kešo je u izjavi novinarima rekao da je to jedan od najznačajnijih istorijskih datuma iz perioda odbrambeno-oslobodilačkog rata u BiH.

Cvijeće su položile delegacije Parlamentarne skupštine BiH, boračkih organizacija KS-a, Skupštine i Vlade KS-a, Grada Sarajeva, te općina Stari Grad i Centar

- Predsjedništvo RBiH nije imalo samo simbolični značaj nego je rukovodilo cjelokupnim procesom odbrane BiH. Pored vojno-strateškog značaja odbrane Predsjedništva 2. maja 1992, taj datum imao je svoje simboličko značenje. Poslata je poruka opredijeljenosti, riješenosti gotovo golorukog naroda da će braniti svoju zemlju, svoju čast i dostojanstvo i pravo na slobodu i život, te da je spreman u toj borbi dati živote. To je poruka 2. maja, istakao je Kešo.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Presude iz Haaga

Za jednu od najdužih opsada u istoriji i teroriziranje stanovništva glavnog grada Bosne i Hercegovine, između ostalog, u ICTY-u su na doživotne kazne pravomoćno osuđeni - bivši predsjednik Republike Srpske Radovan Karadžić, kao i komandant VRS-a Ratko Mladić, te nekadašnji komandant Sarajevsko-romanijskog korpusa VRS-a Stanislav Galić. Dragomir Milošević, koji je preuzeo komandu nad Sarajevsko-romanijskim korpusom VRS-a 1994, osuđen je na 29 godina. Biljana Plavišić, bivša predsjednica RS-a, priznala je krivicu za učešće, između ostalog, u zločinima u Sarajevu pred sudijama Haškog tribunala, nakon čega je osuđena na 11 godina zatvora.

Dnevnik O kanala u cijelosti pogledajte u nastavku: