BiH pod lupom UN-a: Schmidt i Cvijanović s različitim porukama pred Vijećem sigurnosti

Vijeće sigurnosti UN-a raspravljalo je o BiH/Un

Ilustracija/ UN

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Narativi podjela i političkih sukoba iz Bosne i Hercegovine danas će se naći pred Vijećem sigurnosti Ujedinjenih naroda, koje održava redovitu polugodišnju raspravu o stanju u BiH. Na dnevnom redu je i izvještaj Visokog predstavnika Christiana Schmidta, koji je upozorio da je izvještajni period obilježen značajnim porastom tenzija i ozbiljnom krizom u zemlji.

Pored Schmidta, na sjednici će govoriti i predsjedateljica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, koja je već izazvala burne reakcije porukom da neće govoriti u ime cijele BiH. „Najveći dio Vijeća sigurnosti vrlo dobro zna ko su glavni uzročnici krize u BiH... bilo bi dobro da članica Predsjedništva, trenutna predsjedavajuća, gospođa Cvijanović zastupa stavove države BiH jer je ona tamo u ime Predsjedništva BiH“, poručio je Denis Bećirović, piše BHRT.

Bivši diplomata Zlatko Dizdarević ističe da Vijeće neće reagirati na stav Cvijanović : „Kao što su joj dali vizu kao članu Predsjedništva, mogli bi i da joj kažu 'ako nećete da govorite kao član Predsjedništva onda nemate mjesto ovdje', ali neće to da napravi niko, zbog toga što smo mali, a mi nećemo da shvatimo da smo mali.“

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

U RS-u vlast ohrabruje njeno prisustvo sjednici. „Velika je stvar da će ona izložiti našu istinu... dobra stvar za RS“, kazao je Srđan Mazalica (SNSD). Nasuprot tome, opozicija upozorava na duboku sistemsku krizu. „Sistemski se razara cijelo društvo... Milorad Dodik i njegova politika doveli su do toga da trenutno imamo nekoliko hiljada pripadnika EUFOR-a“, naveo je Nebojša Vukanović.

Iz Federacije BiH političari naglašavaju ulogu međunarodne zajednice. Dragan Čović ističe da izvještaj treba realno sagledati izazove: „...i onih koji žele građanstvom stvoriti unutarnji prostor od BiH, kao i oni koji bi željeli od straha tog unitarizma cijepati BiH.“ Edin Forto (NS) kratko poručuje: „SNSD koji predvodi ovaj državni udar nije naš partner, niti će biti.“

Safet Kešo (SDA) naglašava: „Nemoguće je dogovoriti se s Miloradom Dodikom... kada atakuje na same temelje državnosti BiH.“

Vlada RS-a poslala je svoj izvještaj UN-u. Osim izvještaja OHR-a, očekuje se i rasprava o produženju mandata EUFOR misije “Altea”, koji ističe 1. novembra. Ipak, Dizdarević upozorava da konkretnih rezultata neće biti: „Nikakva posljedica konkretna neće biti osim dodatnog novog koraka mržnje... što je u krajnjoj liniji smisao politike u BiH.“