BiH ne vodi računa o ugroženim vrstama: Broj bioloških vrsta će biti prepolovljen?

BiH ne vodi računa o ugroženim vrstama/ Ilustracija/

BiH ne vodi računa o ugroženim vrstama/ Ilustracija/

BiH ne vodi računa o ugroženim vrstama/ Ilustracija/
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Bosna i Hercegovina se izdvaja po svojoj izuzetnoj biološkoj i pejzažnoj raznovrsnosti, što je svrstava među najraznovrsnije zemlje Evrope u odnosu na njenu veličinu. Nažalost, uprkos ovom bogatstvu, BiH nema ažuriranu crvenu listu ugroženih vrsta, a postojeće liste nisu usklađene na nivou entiteta, zbog čega nedostaju validni podaci za cijelu državu.

Prema podacima, Bosna i Hercegovina je među zemljama sa najmanjim procentom zaštićene teritorije u svijetu, sa manje od tri posto svoje površine pod zaštitom.

U Federaciji Bosne i Hercegovine, prema Crvenoj listi divljih vrsta i podvrsta biljaka, životinja i gljiva, 69 biljnih vrsta je kritično ugroženo. Među njima su planinski božur, obični božur, močvarna kaljužnica, rana ozimnica, zlatnožuti žabnjak, runolist i druge. Lincura, koja se smatra jednom od najugroženijih ljekovitih vrsta, takođe je na ovom spisku.

Ermana Lagumdžija, biologinja Zemaljskog muzeja BiH, ističe alarmantne projekcije:

“Procjenjuje se da će za stotinu godina broj bioloških vrsta na području BiH biti prepolovljen. Do sada je evidentirano ukupno 4.700 biljnih vrsta, 550 vrsta gljiva i preko 12.000 vrsta životinja, što nas svrstava u vrh evropske ljestvice po biodiverzitetu.”

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Ukupno, u Federaciji Bosne i Hercegovine ima 2.068 ugroženih vrsta biljki, životinja i gljiva prema posljednjim statistikama, dok Republika Srpska broji 1.547 ugroženih vrsta prema Crvenoj listi iz 2012. godine. Međutim, ovi podaci nisu ažurirani od 2014. godine, prenosi Ero.ba.

Dejan Kulijer, biolog Zemaljskog muzeja BiH, naglašava problem nedostatka aktuelnih podataka:

“Veoma malo znamo o tome koje vrste imamo i koliko vrsta imamo. Još manje znamo koliko vrsta gubimo i koliko se smanjuju populacije naših vrsta.”

Crvene liste, koje su najobuhvatniji svjetski izvor informacija o riziku izumiranja vrsta, potrebno je kontinuirano revidirati u skladu sa novim naučnim saznanjima i promjenama u statusu ugroženosti vrsta. Kategorije ugroženosti dodjeljuju se prema kriterijumima Međunarodne unije za zaštitu prirode (IUCN), na osnovu stvarnog stanja određenih vrsta, obilaskom lokaliteta i procjenom stanja populacija.

Prva crvena lista u Bosni i Hercegovini, koja je registrovala gotovo 670 vrsta, izrađena je od strane čuvenog botaničara doktora Čedomila Šilića. Danas, više nego ikad, potrebna je kontinuirana revizija i ažuriranje ovih podataka kako bi se adekvatno odgovorilo na izazove očuvanja biološke raznovrsnosti u zemlji.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja