BHANSA morala smanjiti plate radnicima zbog duga Vlade RS slovenskoj kompaniji

Agencija za pružanje usluga u zračnoj plovidbi Bosne i Hercegovine (BHANSA) suočava se s ozbiljnom finansiskom krizom nakon što je Eurocontrol, po nalogu belgijskog suda, blokirao sredstva koja BHANSA treba primiti za usluge upravljanja zračnim prostorom.
Ova blokada je posljedica arbitražne presude iz 2022. godine u korist slovenske kompanije Viaduct, koja nije direktno povezana s poslovanjem BHANSA-e, ali ima duboke posljedice po njeno poslovanje.
- Blokada računa onemogućava normalno poslovanje BHANSA-e, a prihodi od rutnih naknada, koji čine devedeset posto njenog proračuna, trenutno su nedostupni. Kako bi ublažila posljedice, BHANSA je bila primorana poduzeti mjere predostrožnosti, uključujući i smanjenje plata za prethodni mjesec.
Ova odluka donesena je uz konsultacije s predsjednicima sindikata, kako bi se osigurala transparentnost i zakonitost procesa te zaštitila prava svih zaposlenika. Situacija u Bosni i Hercegovini dodatno je destabilizirana, a posljednja događanja povezana s ovrhom dovela su BHANSA-u u samo središte zbivanja, saopćeno je iz Agencije.
Dodaju kako uprkos svemu, BHANSA vjeruje u svoju snagu i sposobnost da prebrodi ovu krizu, te će iz nje izaći snažnija i otpornija, spremna ponovno dosegnuti nivo koju zaslužuje, iako će to možda zahtijevati određene žrtve.
- Menadžment BHANSA-e se zahvaljuje svim zaposlenicima na razumijevanju, strpljenju i predanosti koju svakodnevno pokazuju. Njihova podrška ključna je u ovim teškim trenucima. BHANSA poziva nadležne institucije da prepoznaju hitnost problema i pronađu rješenje koje će omogućiti nastavak nesmetanog rada, zaštitu zaposlenika i očuvanje međunarodnog ugleda naše zemlje u oblasti civilnog zrakoplovstva, dodali su.
Situacija u kojoj se BHANSA nalazi je izazvana neizvršenjem arbitražne presude u slučaju Viaduct d. o. o. Portorož protiv Bosne i Hercegovine.
Riječ je o dugu Vlade Republike Srpske prema ovoj slovenačkoj firmi, koji vlada ovog entiteta ne namjerava vratiti. Ovih dana državni ministri razmatraju opcije o izmirenju duga većeg od 100 miliona KM, koji svakodnevno raste za 9.000 eura.