Bh. prevoznici i proizvođači na mukama: Kamioni na granici čekaju i po dva dana, voće i povrće propada
Kolone kilometarske. Na granici čekamo satima, desi se i danima, katastrofa. Ovako već godinama prevoznici, pogotovo lako kvarljive robe, šljive, krastavaca, maline, opisuju svoje muke.
Kupci odustaju
Gomilaju gubitke zbog zadržavanja na graničnim prijelazima sa Hrvatskom, a gube i kupce na inostranom tržištu jer robu ne stižu isporučiti u dogovorenom roku.
Broj graničnih prijelaza Bosne i Hercegovine s pomenutom susjednom zemljom nije mali, ali samo na prijelazima Gradiška i Bijača postoje svi neophodni inspekcijski organi za pregled robe biljnog i životinjskog porijekla. Zbog toga se naročito kada prispiju voće i povrće stvaraju velike gužve jer lako kvarljiva roba zahtijeva pregled fitosanitarne inspekcije, čije je radno vrijeme u Hrvatskoj od sedam do 15 sati i to isključivo radnim danima.
- Stigla je šljiva. Ona sada ide, a sve je isto kao i do sada, fitoinspektori rade do 15 sati. To je višegodišnji problem, a za ovu godinu treba dodati da stanje u kojem se nalaze poljoprivreda i povrtlarstvo nije dobro. Imat ćemo velike probleme sa domaćim proizvodima, svega će manjkati, kaže nam Darko Ilić, predsjednik Udruženja povrtara RS-a.
U našoj zemlji zamjeraju Hrvatskoj, izvoznici voća i povrća govore da komšije ne žele saradnju, da ne pomažu, a ima i onih koji se ne ustručavaju reći da zadržavaju našu robu da bi prodali svoju. Svakako, mora se imati u vidu da se ne radi samo o granici sa Hrvatskom nego da je to ujedno granica sa EU. U Vanjskotrgovinskoj komori kao jedno od rješenja vide i redefinisanje statusa pojedinih graničnih prelaza.
- Većina proizvođača odustaje od izvoza prema EU. Tražim da se iznađe model otvaranja dodatnih graničnih prelaza sa svim inspekcijskim kontrolama kako bi se protok robe prema EU nesmetano odvijao, navela je zastupnica Indira Omeragić na jednoj od sjednica Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH.
Ministarstvo sigurnosti BiH u odgovoru na ovu zastupničku inicijativu kaže da su nakon provedenih kompletnih procedura i donesenih odluka od Predsjedništva BiH o pokretanju postupaka za vođenje pregovora radi zaključivanja ugovora i dopunama ugovora između BiH i RH o graničnim prijelazima, kao i novog ugovora, tokom 2021. i 2022. godine nadležnim organima RH uputili inicijative za održavanje pregovora radi njihovog zaključivanja. Međutim, nadležni organi RH, prema njihovim saznanjima, nikada još nisu dostavili odgovor u vezi sa otpočinjanjem traženih pregovora.
Gutaju milijarde
- Čeka se i po dva dana, voće i povrće propada. Nedavno je bio slučaj da su iz Njemačke vratili u BiH pošiljku šljive jer je kasnila, a samim tim je i lošiji kvalitet. Oni su nemilosrdni, ako to ne dođe u vrijeme dogovoreno sa kupcem, odmah traže drugog, sigurnijeg. Proizvođači su sigurni, ali nisu sigurni kada da će njihova roba stići. Ta roba bi morala imati prioritet, a nema ga. Ne radi se ni o puno kamiona, ali kada upadnu u kolonu koja bude duga i po nekoliko kilometara, dan je propao. Čekaj sljedeći, pa kad ćeš doći na red, pa je li neko upao preko reda, pa ko je čiji miljenik koji mora proći prije, kaže nam predsjednik Udruženja voćara RS-a Dragoja Dojčinović, koji smatra da od otvaranja dodatnih graničnih prijelaza nema ništa.
- Veliki su to troškovi, bolje je rješenje da se produži radno vrijeme fitosanitarne inspekcije, samo dva sata, a ako bi i subota bila radna, više ne bi bilo nikakvih problema, kaže.
U VTKBiH su došli do podatka da od 2015. do 2023. minimalni troškovi zadržavanja teretnih vozila dostižu blizu dvije milijarde KM.