Bh. imovina u Hrvatskoj: Nakon dugogodišnje pravne bitke odmaralište Duće vraćeno Zenici

Odmaralište Duće/
Odmaralište Duće sastoji se iz dva dijela
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Nakon dugogodišnje pravne bitke Grad Zenica vratio je u posjed odmaralište Duće u blizini Omiša u Hrvatskoj. Nedavno je raspisan međunarodni tender za prodaju više od 10.000 kvadrata atraktivne lokacije. Početna cijena je 5,2 miliona eura.

Obustave postupaka

Priča o pravnoj bici sa susjednom državom koja je vratila vlasništvo Zenici nakon 34 godine još jednom je otvorila pitanje imovine Bosne i Hercegovine i njenih građana u Hrvatskoj.

- Hrvatska država i hrvatsko pravosuđe provode pravno nasilje. Na sve moguće načine produžavaju proces i otežavaju pristup građanima koji imaju pravo da koriste tu imovinu, vjerovatno u želji da se izgubi interes za njom ili da se eventualno nekim zakonima to zemljište oduzme našim građanima. Mi smo uspjeli da dobijemo tu pravnu bitku. Zvanični organi države Bosne i Hercegovine ne čine dovoljno da pomognu pravnim i fizičkim licima, bh. građanima koji su vlasnici imovine u Hrvatskoj, da vrate tu imovinu. Hrvatskim građanima koji imaju imovinu u BiH sve je vraćeno, dobili su pristup svojoj imovini, izjavio je Mirsad Heleg, savjetnik gradonačelnika Zenice.

Ismet Velić, bivši pravobranilac BiH, a danas advokat, kaže nam da su država BiH i njene institucije, privredna preduzeća i građani u najvećoj mjeri i u najvećem broju slučajeva onemogućeni u povratu svoje imovine koja se nalazi u Hrvatskoj.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Sve parcele koje su dio odmarališta Duće kod Omiša, tadašnja Skupština opštine Zenica kupila je od vlasnika zemljišta 1961. i 1962. godine

- S jedne strane, imamo i propise u Hrvatskoj kojim je onemogućen povrat imovine, ulazak u posjed i raspolaganje. To su zakoni i uredbe o zabrani raspolaganja, a od prije nekoliko godina novi zakon o upravljanju državnom imovinom, koji je dao ovlaštenje institucijama Hrvatske da imovinom države Bosne i Hercegovine i fizičkih i pravnih osoba iz BiH upravljaju na način da tu imovinu mogu dati u dugoročni zakup. To se dešava u brojnim slučajevima, odmarališta, hoteli i slični sadržaji. Zainteresovanim investitorima izdaju u zakup na 30 godina. Stvarni titulari - vlasnici iz BiH su onemogućeni u zaštititi svoje imovine, ističe Velić.

Dodaje da sve to prati i odgovarajuća praksa, kako sudova u RH, tako i organa uprave. Brojni pokušaji da se kroz određene zahtjeve omogući raspolaganje, obezbijedi povrat te imovine, sudski postupci, upravni postupci, “u pravilu završavaju određenim vrstama blokada, tipa prekida postupka, obustave, pozivanja na potrebu donošenja posebnog bilateralnog ugovora dvije zemlje kojim bi se regulisali imovinskopravni odnosi iako imamo ugovor o sukcesiji koji je ova pitanja u pravilu već riješio”.

Sportski tereni

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Nekretnina koju Zenica ima u mjestu Duće se sastoji iz dva dijela. Jedan dio je iznad državne ceste, nekadašnje jadranske magistrale. Tu su bili smješteni objekti u kojim su djeca nekad boravila - bungalovi, restoran, kuhinja. Ispod državne ceste je drugi dio parcele, na kojem su bili sportski tereni, koji je korišten dijelom kao plaža, iako to zvanično nije bio. Sve parcele koje su dio odmarališta tadašnja Skupština opštine Zenica kupila je od vlasnika zemljišta 1961. i 1962. godine.