Bez zaduživanja nema većih penzija: "Premijer Nikšić pokušava ugasiti vatru, ali..."
Dodjela jednokratne novčane pomoći penzionerima u Federaciji ili druga parcijalna rješenja nisu od pomoći i bez radikalne reforme penzionog sistema nema sreće, izjavio je za Oslobođenje dr. Željko Šain, penzionisani profesor Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu (UNSA).
Posebno rješenje
Istakao je kako je velika dubioza u penzionom sistemu ne samo u FBiH nego i u Republici Srpskoj, a potom se osvrnuo na izjavu federalnog premijera Nermina Nikšića, koji je kazao da će se zalagati za nominalno povećanje penzija u istom iznosu za sve - od najniže do najviše penzije.
- Premijer pokušava ugasiti vatru, ali je to nemoguće na ovaj način. Trebalo bi napraviti ekspertnu grupu koja bi sistemski radila na temeljitoj reformi penzionog sistema, jer ovako šta god uradili parcijalno, tonemo sve dublje. Premijer je obećao linearno povećanje i jednokratnu pomoć. To je kap u moru i to nije posebno rješenje. Penzionerima znači svaka marka, ali to je potez koji ne rješava ono što bi trebalo. Bez radikalne reforme penzionog sistema nema sreće, a u to se ne želi upustiti nijedna vlada, jer zna da je to bolno i zato kupuju vrijeme kako bi umanjili socijalne tenzije. Ništa kvalitetno se ne može desiti sa jednokratnom pomoći. Jednostavno, novca nema, a zakonski okviri su takvi da ne može biti kvalitetnije promjene stanja, ističe dr. Šain.
Doc. dr. Faruk Hadžić, dekan ekonomskog odsjeka SSST-a, kaže za naš list da imamo dva poprilično udaljena zahtjeva.
- S jedne strane, penzioneri traže vanredno usklađivanje penzija i imamo stav federalne Vlade koja nije u mogućnosti da ide prema vanrednom usklađivanju iako treba naglasiti da nijedan zakonski uslov nije ispunjen da bi Vlada bila u obavezi da ide na vanredno usklađivanje penzija. Već sada se može reći da sljedeće godine redovno usklađivanje penzija neće biti veće od dva procenta ako se nastave ovakvi statistički podaci, a od vanrednog povećanja neće biti ništa. Penzioneri za ovu godinu najviše što mogu dobiti je jednokratna novčana pomoć, jer budžet FBiH nije baš u najboljem stanju zbog negativnih efekata ekonomske krize koja je pogodila i našu zemlju. I sljedeće godine će se zadržati vrlo slični trendovi. Kako pomoći penzionerima? Prva ideja je da u ovoj godini ide jednokratna pomoć. Treba razmisliti kako doći do novog usklađivanja u narednoj godini. Još ima vremena da se ide na izmjene Zakona o PIO, gdje će se dodati fleksibilnije klauzule u članu 80. Zakona, recimo, član 80.a. gdje će se precizirati kako se može ići na vanredno usklađivanje ako nisu trenutni uslovi ispunjeni i time dati prostor Vladi u narednom periodu, ističe naš sagovornik.
Alternativni izvori
Pri tome naglašava da vanredno i redovno usklađivanje teško da može doći iz prikupljenih doprinosa, jer ekonomska situacija nije dobra.
- Moraće se ići ili na zaduživanje da bi se isplatio rast penzija ili na druge alternativne izvore, na primjer iz PDV-a, da bi se pomoglo penzionerima. Postoje rješenja i načini, ali se u konačnici sve veže za to koliko ćemo imati novozaposlenih radnika. Međutim, reforme se ne rade, a one su osnov za značajnije povećanje penzija, zaključuje Hadžić.