Bećirović pojasnio odluku u slučaju "Slaven Kovačević": Obaveza BiH oko reformi ostaje ista

Kabinet člana Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića oglasio se povodom odluke Evropskog suda za ljudska prava u slučaju "Slaven Kovačević protiv Bosne i Hercegovine".
U saopćenju se navodi da odluka Evropskog suda za ljudska prava kojom se odbija zahtjev Slavena Kovačevića ni na koji način ne utiče na obavezu države Bosne i Hercegovine da implementira reforme koji će je učiniti istinski demokratskom državom u kojoj svi njeni građani, na svakom njenom pedlju, imaju jednaka prava, pojašnjeno je.
Iz Kabineta Bećirovića se navodi da je odluka Suda isključivo proceduralnog karaktera.
- Osporen je status Kovačevića kao aplikanta, a ne meritum njegovih zahtjeva - navodi se u saopćenju, te dodaje:
- Još bitnije, takav karakter ove odluke garantira da obaveze koje po Bosnu i Hercegovinu proizlaze iz presuda Sejdić/Finci, Pilav, Zornić, Pudarić i drugih ni na koji način nisu osporene. Naprotiv, činjenica da ESLJP u predmetu Kovačević nije ulazio u meritum potvrđuje jasnu namjeru tog suda da sve svoje ranije navedene presude ostavi na snazi. To, istovremeno, dodatno pojačava obavezu Bosne i Hercegovine da te presude što prije i u potpunosti implementira.
Iz Bećirovićevog Kabineta se navodi kako su susjedne države, neki međunarodni zvaničnici, ali i domaći političari vršili neprimjeren politički pritisak na Evropski sud za ljudska prava.
- Dr. Bećirović je jedini državni zvaničnik koji je ove pokušaje jasno i glasno osudio pred Vijećem sigurnosti UN-a. Osim rušenja predmeta Kovačević, jedan od ciljeva nekih od tih aktera je bio da Sud derogira svoje ranije presude. Ti pokušaji nisu uspjeli. Odgovor na to treba biti jasan: jedini razgovori koji se mogu voditi o temi izbornog zakonodavstva su oni koji se tiču ustavnih promjena neophodnih za implementaciju presuda Evropskog suda za ljudska prava, naglašeno je.
Dodaje se kako je jedino legitimno predstavljanje ono u kojem svaka osoba, u skladu sa zakonom, ima pravo da se kandidira za bilo koju funkciju, bez obzira na svoje etničko porijeklo ili mjesto stanovanja.
- Obaveza svih nas je da se snažno i institucionalno borimo za dosljednu implementaciju temeljnih prava i sloboda. Uživanje tih prava i sloboda ne smije biti privilegija, nego treba biti osigurano svim građanima, bez izuzetka. Ranije pravosnažne presude Evropskog suda za ljudska prava su potvrdile da je izborni sistem zasnovan na etničkim i teritorijalnim kriterijima, koji rezultiraju diskriminacijom bosanskohercegovačkih građana, te da taj sistem treba biti temeljito izmijenjen, zaključeno je u saopćenju