Bećirović iz Londona: 30 godina poslije genocida mojoj državi se ponovo opasno prijeti

Član Predsjedništva BiH dr. Denis Bećirović prisustvovao je komemoraciji povodom Nacionalnog dana sjećanja Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Sjeverne Irske na genocid u Srebrenici, u Katedrali Sv. Pavla u Londonu, na poziv organizacije Remembering Srebrenica UK i Vlade UK.
Osim njega i drugog člana Predsjedništva BiH, Željka Komšića, komemoraciji 30. godišnjice od genocida u Srebrenici prisustvovale su i brojne zvanice iz Bosne i Hercegovine i svijeta.
Obraćanje Denisa Bećirovića prenosimo u cijelosti.
- Čast mi je da vam se obratim u ime građana Bosne i Hercegovine, uz izraze iskrene zahvalnosti što i ove godine u Londonu iskazujete solidarnost i duboko poštovanje prema žrtvama genocida počinjenog nad Bošnjacima u i oko Srebrenice.
Vaša kontinuirana podrška dokaz je da istina, pravda i sjećanje na Srebrenicu imaju svoje trajne saveznike u međunarodnoj zajednici.
Hvala Ujedinjenom Kraljevstvu i na predloženoj rezoluciji o Srebrenici iz 2015. godine, a posebno na velikoj pomoći prilikom pripreme i usvajanja Rezolucije o međunarodnom danu sjećanja i obilježavanja genocida u Srebrenici u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija (UN), u maju 2024. godine.
Usvojena Rezolucija ima planetarni značaj. Ona predstavlja moralni, historijski i civilizacijski čin UN-a. Posebno ističem da Bosna i Hercegovina u Ujedinjenom Kraljevstvu ima veliki broj prijatelja.
Svima njima se zahvaljujem na ogromnoj podršci. Veliku zahvalnost upućujem predsjedavajućem fondacije Remembering Srebrenica Waqaru Azmiju i našim prijateljima iz ove fondacije.
Jedan veliki čovjek ostat će trajno upisan u historiju Bosne i Hercegovine. Njegovo ime je lord Paddy Ashdown. U ime građana moje države, iskazujem veliko poštovanje ovom pravednom čovjeku.
Ujedinjeno Kraljevstvo je prepoznalo činjenicu da širenje istine o genocidu nad Bošnjacima nije važno samo za Bosnu i Hercegovinu i regiju.
U vremenu složenih globalnih odnosa važno je znati da istina ima svoje čuvare.
Zato je važno da zajedno:
- jačamo kulturu mira,
- ohrabrujemo zagovornike pravde,
- institucionalno štitimo naslijeđe sudova UN-a;
- afirmiramo dijalog;
- osudimo politiku glorificiranja ratnih zločinaca;
- i jačamo obrazovne sisteme u funkciji prevencije genocida.
Nažalost, u vrijeme kada obilježavamo trideset godina od genocida nad Bošnjacima, suočavamo se s novim prijetnjama Bosni i Hercegovini.
Prije jedanaest mjeseci, ovdje, u Londonu, rekao sam da nastavak toleriranja antidejtonske i proruske politike rukovodstva entiteta Republika Srpska može dovesti do destabilizacije Bosne i Hercegovine. Nažalost, ove moje riječi su se potvrdile kao istinite.
Gotovo četiri mjeseca traje brutalni napad na ustavni poredak Bosne i Hercegovine i Dejtonski mirovni sporazum.
Dame i gospodo,
aktuelnu sigurnosnu krizu u Bosni i Hercegovini nije moguće shvatiti bez poznavanja šire slike.
Moskva već dugo radi na destabilizaciji Zapadnog Balkana, s ciljem odvlačenja pažnje s Ukrajine. Rusija konkretno i snažno podržava svoje proksije u regiji, a posebno rukovodstvo entiteta Republika Srpska. Nije slučajnost da je Putin dvadeset i šest puta primio predsjednika entiteta Republika Srpska. Putin nikoga ne prima slučajno.
Svaku slabost Zapada Rusija je iskoristila. Ako bude potcijenjena opasnost u Bosni i Hercegovini, Rusija će iskoristiti i ovu priliku. Demokratski svijet i Bosna i Hercegovina ne smiju dozvoliti da argument sile bude jači od argumenta prava.
Dame i gospodo,
trideset godina poslije genocida, zločina protiv čovječnosti i drugih ratnih zločina u Bosni i Hercegovini, mojoj državi se ponovo opasno prijeti.
Zlo koje ne zaustavimo na početku kasnije postaje veće i opasnije. Zajedno zaustavimo novo zlo u Bosni i Hercegovini. Kulturom sjećanja borimo se za demokratiju i ljudska prava. Hvala Ujedinjenom Kraljevstvu zato što čuva istinu o genocidu u Srebrenici. Mi smo država koja pamti i cijeni svoje prijatelje i saveznike. Neka vječno živi prijateljstvo Bosne i Hercegovine i Ujedinjenog Kraljevstva!