Bećirović: I danas ima onih koji ne vole da čuju istinu o ulozi Srbije u počinjenju genocida

Član Predsjedništva BiH Denis Bećirović obratio se danas na komemoraciji u Potočarima povodom 30. godišnjice genocida u Srebrenici gdje je istakao kako sa tugom i poštovanjem ispraćamo na vječni smiraj posmrtne ostatke još sedam žrtava genocida nad Bošnjacima i još jednom izražavamo duboko saosjećamo s porodicama.
- Prije tri dana u New Yorku prvi put u organizaciji UN-a obilježen je međunarodni dan sjećanja i obilježavanja genocida u Srebrenici. Hvala svim državama koje su podržale usvajanje Rezolucije koja nije važna samo za BiH već i cijeli svijet. Implementacija rezolucije je već počela. Dokle god bude postojala ljudska civilizacija 11. juli će biti međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici. Prošlo je 30 godina od počinjenog genocida koji je kulminacija barbarske agresije na međunarodno priznatu državu Republiku BiH. 30 godina od završetka udruženih zločinačkih poduhvata protiv Republike BiH utvrđenih presuda Suda UN-a. 30. godina od nezapamćenih masovnih ubistava, mučenja, progona, istrebljenja, deportacija, kršenja zakona i običaja ratova i širenja terora među civilnim stanovništvom. 30 godina traganja za posmrtnim ostacima i iskopavanja grobnica žrtava genocida. 30 godina suočavanja sa zastrašujućim posljedicama genocida. 30 godina borbe za istinu i pravdu. 30 godina borbe protiv negiranja i relativiziranja genocida. 30 godina hrabre i nepokolebljive borbe Majki Srebrenice. 30 godina borbe za sigurniju budućnost svih ljudi.
Sveobuhvatna i planska priprema za izvršenje genocida nad Bošnjacima trajala je godinama. Srbijanski režimski mediji su godinama prije genocida Bošnjake nazivali fundamentalistima, ekstremistima, teroristima i drugim pogrdnim medijima. Miloševićev režim je distribuirao otrovni sadržaj. Stepen indoktrinacije je bio toliki da je jedan poslanik u Skupštini Srbije javno poručio da za jednog Srbina treba ubiti 100 muslimana. Poseban cilj genocidne propagande bio je da se Bošnjaci demoniziraju i kompromitiraju u očima Zapada. Ovaj prljavi cilj diskreditiranja Bošnjaka na Zapadu ponovo je aktiviran. Zato Zapad i BiH ovaj put moraju veoma ozbiljno i na vrijeme shvatiti namjere ponovnog pokretanja manipulantske propagane koja je 90-ih godina uzrokovala katastrofalne posljedice. Nažalost, u godini kada obilježavamo 30. godišnjicu genocida nad Bošnjacima ponovo smo svjedoci monstruozne i zastrašujuće propagande protiv BiH države koja je važan dio globalne antiterorističke koalicije. Upravo je bestijalna politička i medijska kampanja bila uvod u jedini genocid u Evropi nakon Drugog svjetskog rata.
Zločin genocida nad Bošnjacima nije bio historijska slučajnost, on je bio planiran, organiziran, finansiran, i brutalno izvršen. Znam da i danas ima onih koji ne vole da čuju istinu o ulozi rukovodstva Srbije na čelu sa Slobodanom Miloševićem u počinjenju genocida. Moja uloga je da o tome javno govorim. Zato posebno skrećem pažnju na sljedeće činjenice: Agresija na BiH je pokrenuta iz Beograda, bez vojne, logističke, finansijke i druge podrške ne bi bilo moguće izvršenje u i oko Srebrenice. Kadrovskom politikom i aktivnostima paravojske tzv. RS od 1992 do kraja 1995. rukovođeno je iz Beograda. Originali zapisnika Vrhovnog savjeta odbrane savezne Republike Jugoslavije svjedoče da je tadašnji predsjednik Srbije znao za počinjenje genocida nad Bošnjacima. 25. augusta, 1995. godine predsjednik Srbije je ratnog zločinca Ratka Mladića dočekao kao heroja i čestitao mu na "vojnom uspjehu". Rukovodstvo u Beogradu je znalo da je agresorski rat protiv Republike BiH suprotan međunarodnom i nacionalnom pravu. Svijet mora znati ove činjenice, BiH se ne može braniti šutnjom, istinu o ulozi Miloševića moramo govoriti ne samo zbog prošlosti, već zbog sadašnjosti i budućnosti.
Aktuelno rukovodstvo Srbije treba izvući dugoročnu poruku iz presude međunarodnog suda pravde kojom je ova država osuđena da je prekršila konvenciju o sprječavanju i kažnjavanju genocida. Pozivam ih da suštinski odbace politiku ugrožavanja suvereniteta BiH kao i drugih država u regiji, da gradimo međudržavne odnose na bazi ravnopravnosti i poštovanja, poručio je Bećirović.