Banjalučani će razne usluge plaćati 15 posto više zbog viših nameta i skuplje struje

Ilustracija/ Pexels
Preduzetnici u Banjoj Luci od početka godine povećali su cijene svojih usluga za 10 do 15 posto, navodeći kao glavne razloge veće namete države i poskupljenje električne energije.
Predsjednica Zanatsko-preduzetničke komore regije Banja Luka, Žana Arsić, izjavila je za Fenu da je prvi put predložila preduzetnicima da podignu cijene.
"Ne možemo poslovati s gubicima. Moramo i mi plaćati račune i prehranjivati porodice. Nismo profitabilne kompanije, već preduzetnici koji imaju samo nekoliko zaposlenih", kazala je Arsić.
Prema njenom mišljenju, povećanje minimalne plate, plata općenito, kao i najavljeno povećanje plata budžetskim korisnicima, dodatno su opteretili poslovanje preduzetnika.
Usvojene zakonske izmjene u Narodnoj skupštini RS krajem prošle godine, donijete po hitnom postupku, povećale su osnovicu za doprinose preduzetnicima sa 60 na 70 posto od prosječne bruto plate. Također, onima koji imaju dopunsku djelatnost uveden je obračun doprinosa od 30 posto na bruto platu.
Osim toga, minimalni iznos poreza za male preduzetnike je duplo povećan – umjesto dosadašnjih 600 KM godišnje, sada iznosi 1.200 KM. To znači da će, umjesto 50 KM mjesečno, preduzetnici plaćati 100 KM paušalnog poreza. Ipak, izuzetak su oni čiji godišnji prihod ne prelazi 50.000 KM, koji će i dalje plaćati 600 KM godišnje.
Također, novim Zakonom o fiskalizaciji svi preduzetnici morat će izdavati fiskalne račune, bez obzira na obim poslovanja.
"Meni su odobrili da ostanem mali preduzetnik, ali sada ću morati imati fiskalnu kasu iako mjesečno izdam jedan ili dva računa. Održavanje kase plaća se mjesečno, pa su mi u Poreskoj upravi RS rekli da će za takve preduzetnike biti omogućena virtuelna fiskalna kasa. To znači da će moj račun biti u sistemu, ali da neću imati fizičku fiskalnu kasu i da za nju neću plaćati paušal", objasnila je Sanja D., mala preduzetnica iz Banje Luke.
Jedina pozitivna promjena za male preduzetnike jeste povećanje praga za taj status sa 50.000 na 100.000 KM godišnjeg prihoda.