Austrijanci posjetili Banju Luku, evo šta ih je dočekalo pri dolasku - "Dodik jedan za sve"

banja luka foto/

Banja Luka je drugi bh. grad po veličini

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Austrijski list Wiener Zeitung objavio je tekst o Bosni i Hercegovini, sa osvrtom na političku situaciju. Njihov novinar je, između ostalog, posjetio i Banju Luku.

U tekstu ovog medija konstatovano je kako bjegunac od bh. pravosuđa i predsjednik RS-a Milorad Dodik već godinama provodi politiku usmjerenu na razdvajanje i otcjepljenje RS od Bosne i Hercegovine. Ništa manje oštri Austrijanci nisu bili ni prema lideru HDZ-a BiH, Draganu Čoviću, kazavši kako on nastavlja ciljeve iz ratnog perioda kroz zagovaranje promjena izbornog zakona koje se temelje na etničko-nacionalističkim principima.

Novinar Wiener Zeitunga je pri ulasku u Banju Luku primijetio i banere sa porukom "Predsjednik Dodik. Jedan za sve". Ističe kako u drugom bh. gradu po veličini međuvjerski i međuetnički suživot djeluje stabilno.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Podsjetio je na obnavljanje porušenih džamija i dodao da u Banjoj Luci postoji i medresa. Ipak, uprkos svemu, vidljiv je uticaj Srbije s obzirom da, prema njegovom zapažanju, kiosci prodaju novine bliske vlastima u Beogradu, a zastave Srbije i RS-a vise na brojnim mjestima u gradu.

Dalje je austrijski novinar odlučio razgovarati i sa dvoje studenata koji su željeli ostati anonimni. Jedan student tvrdi kako insistiranje na ćirilici u RS-u predstavlja čin očuvanja vlastitog identiteta. Za njih je Dodik, uprkos kritikama, i dalje legitimno izabran lider koji mora štititi i sebe i entitet.

Druga osoba, studentica, kazala je kako Banja Luka i dalje razmišlja multietnički, te je kritikovala Sarajevo jer tamo "ne postoje škole pravoslavno-hrišćanske orijentacije".

Studenti su, također, nezadovoljni i ulogom OHR-a, smatrajući visokog predstavnika "nametnutim i suvišnim".

Wiener Zeitung piše kako ovakva mišljenja nisu rijetkost s obzirom da mnogi građani nekritički prihvataju poruke režimskih medija.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Politička analitičarka Tanja Topić u izjavi ovaj medij upozorila je na ozbiljnu ideološku indoktrinaciju, navodeći da su mediji i akademska zajednica doprinijeli legitimizaciji vladajuće politike i njezinih poruka. Posljednjih petnaest godina, ističe, dominantni narativ prikazuje Sarajevo kao "stranu teritoriju", glorifikuje srpski identitet i orijentaciju prema Beogradu, dok se sve temelji na dubokoj političkoj korupciji.

Prema dekanu Fakulteta političkih nauka u Sarajevu, Seadu Turčalu, ratni ciljevi nisu nikada napušteni. Da jesu, Dejtonski ustav bi omogućio kompromis i napredak države.

Austrijski list je ponovio tvrdnju da Dodikov režim godinama radi na odvajanju RS, a Čović i HDZ BiH nastavljaju s politikom etničke podjele kroz izborni zakon.

Zabrinjavajuća je i sigurnosna situacija - držvni parlamentarac Zlatko Miletić upozorava na urušavanje sigurnosnih institucija BiH, što ide na ruku političarima koji zagovaraju podjele. Takva retorika, kaže on, ne smije se prihvatati kao normalna ni promovirati u javnosti.

Dodatnu napetost stvorile su prijetnje upućene njemačkoj državnoj sekretarki Anni Luhrmann tokom njene posjete Banjoj Luci, kao i sankcije koje su Austrija i Njemačka uvele Dodiku. Tanja Topić ocjenjuje da se Dodik danas ponaša kao autoritarni lider koji ima kontrolu nad institucijama, medijima i srpskim dijelom zemlje, a svoju poziciju koristi za vlastite interese.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Na kraju, jasno je da prevazilaženje ove krize neće biti brzo ni lako. Topić zaključuje da je potreban "potpuni reset".