Apokaliptično upozorenje profesora iz Sarajeva, opisuje scenarij koji već živimo: Ostajemo bez...

Profesor dr. Dalibor Balian sa Šumarskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu upozorio je na ozbiljno pogoršanje ekološke situacije u Bosni i Hercegovini, ističući da problem traje već 15 do 20 godina. Prema njegovim riječima, zemlja je izuzetno suha, šume trpe, a količine padavina su minimalne i nepravilno raspoređene.
"Zemlja je suha, šume pate", rekao je Balian, dodajući da i najavljene kiše neće bitno popraviti stanje jer je zimski period donio vrlo malo padavina, a velik broj južnih vjetrova spriječio je zadržavanje vode u tlu.
Situacija u Posavini, nekada poznatoj po plodnim oranicama i bogatim žetvama, sada je alarmantna. Profesor Balian navodi da je žetva u ovom dijelu zemlje bila veoma slaba, a da se očekuje i nizak prinos kukuruza zbog nedostatka padavina. Naglašava da se problemi u poljoprivredi direktno odražavaju i na stanje u šumama, koje trpe zbog sječe, nekontroliranog krčenja, nedovoljne sadnje novih stabala i sve češćih požara, piše N1.
Posebno ističe požar u Prozor/Rami za koji tvrdi da je izazvan namjerno. Prema informacijama kojima raspolaže, vatra gori iznad naseljenih mjesta, a postoji velika opasnost da će obilnije padavine izazvati bujice koje bi mogle izazvati značajnu materijalnu štetu, pa čak i ljudske žrtve.
"Ovaj požar će sigurno ostaviti trag na izvore koji pune Ramsko jezero, što znači manju količinu vode u jezeru i, posljedično, manje električne energije", istakao je profesor.
Dodaje da je preventiva ključna i da u ovakvim situacijama ne treba čekati intervenciju iz zraka, već odmah djelovati na terenu.
Profesor Balian podsjeća i na probleme sa snabdijevanjem vodom u Sarajevu. Posebno je zabrinut zbog slabljenja izvora Bačevo, te ukazuje na posljedice divlje urbanizacije, posebno na području Bjelašnice i Babinog Dola, kao i u vodozaštitnim zonama na Ilidži.
"Bez šuma nema ni vode", poručio je Balian, ističući da se mora hitno djelovati kako bi se spriječile daljnje posljedice.
Upozorio je da se pitanje šuma i voda mora rješavati kroz usvajanje federalnog zakona o šumama, osnivanje fondova za hitne intervencije i uvođenje edukacije o zaštiti prirode od najranije dobi. Kao ključne odgovorne istakao je lokalne političare koji dozvoljavaju gradnju u zabranjenim zonama, poput vodozaštitnih područja, gdje se danas podižu objekti poput benzinskih pumpi.