Američki profesor za Oslobođenje: Genocidna namjera i dalje postoji, zabrinut sam za Bošnjake

Rektorat unsa odgovornost za budućnost - srebrenica/Senad Gubelić

Prof. dr. Henry Theriault: Nismo poduzeli nužne korake/Senad Gubelić

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Glas akademske zajednice širom svijeta je glasan: očuvanje sjećanja na genocid u Srebrenici i žrtve koje su svirepo ubijene u genocidu je civilizacijska obaveza, a preživjeli zaslužuju svaki vid poštovanja. Istina o genocidu u Srebrenici obilazi svijet.

Desetine naučnika/ca sa brojnih univerziteta širom svijeta okupilo se prošle sedmice na međunarodnoj naučnoj konferenciji “Srebrenica 30 godina poslije genocida: sjećanje, odgovornost i izazovi negiranja”, koju je organizovala UNSA sa Institutom za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava.

Značaj presuda

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Jedan od govornika konferencije bio je i prof. dr. Henry Theriault sa Worcester State Universityja iz Sjedinjenih Država. Prof. dr. Theriault istražuje teme koje se tiču negiranja genocida, prevencije, odnosa između žrtava i počinitelja nakon genocida, reparacije i masovnog nasilja nad ženama i djevojčicama. U radu koji je prezentirao istakao je da su presude za genocid u Srebrenici veoma važne, ali i da negiranje genocida u Srebrenici predstavlja problem. Podvukao je i potrebu za značajnijim društvenim rehabilitacijskim procesom za šire društvo u Srbiji i među Srbima u Bosni i Hercegovini.

Za naš list prof. dr. Theriault govori o lekcijama koje su svijet, ali i region propustili naučiti, te problemu negiranja genocida.

- Ne mislim da smo naučili iz devedesetih, ne mislim da smo napravili promjene koje trebamo, upozorava naš sagovornik.

Mislim da smo ignorirali ovaj problem 30 godina, pretvarajući se da ga je Dejtonski sporazum riješio. Nije

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Kada govorimo o problemu negiranja danas, mišljenja je da, iako je Dayton zaustavio nasilje koje je bilo prisutno i spriječio buduće nasilje, nije se bavio problemom da su unutar srpskog društva - kako u Srbiji, tako i u Bosni i Hercegovini - kultura, stavovi, institucije, vojska i tako dalje, bili posvećeni genocidu nad Bošnjacima i čak oblikovani oko tog genocida.

Koraci ka pomirenju

- I nismo poduzeli korake kao svjetska zajednica. Svakako Srbi ovdje i u Srbiji nisu poduzeli nužne korake da tu genocidnu namjeru uklone. Ona postoji, gnoji se, snažna je. A sada kada vidimo ne samo negiranje već i slavljenje i opravdanje genocida nad Bošnjacima, svjedočimo porastu gledanja na počinitelje genocida kao na nacionalne heroje. Jako se bojim da nas to vraća na izravno nasilje Srba nad Bošnjacima. I mislim da kao svjetska zajednica moramo početi poduzimati ozbiljne korake. Jednostavno su nas doveli do tačke u kojoj možemo učiniti više. A ako to ne učinimo, jako sam zabrinut za Bošnjake, kaže prof. dr. Theriault.

Ističe da je upravo ovaj slučaj jedan od onih koji ga drže budnim noću, pogotovo jer ljudi danas ne pričaju o tome.