Amber Alert u BiH: Hoće li i priča oko slučajeva nestanka djece biti ispolitizirana?
U Republici Srpskoj nedavno je uspostavljen sistem “Pronađi me”, s ciljem hitnog obavještavanja javnosti o slučajevima nestanka maloljetnika. Sistem Amber Alert bi u ovoj godini trebao biti uspostavljen i u Federaciji Bosne i Hercegovine te Brčko distriktu.
Podrška SAD-a
- U ime federalnog Ministarstva unutrašnjih poslova mogu reći da smo mi davno dobili odriješene ruke što se tiče uspostavljanja Amber sistema na čitavoj teritoriji Federacije. Mislio sam da će to biti u cijeloj Bosni i Hercegovini, međutim, Republika Srpska je odlučila napraviti svoj. Otprilike za nekoliko mjeseci će proraditi i u Federaciji, a uz podršku američke ambasade i Centra za sigurni internet u Sarajevu. U toku je nabavka određene opreme koja treba kantonalnim MUP-ovima i MUP-u Federacije, te rješavanje administrativnih prepreka koje nisu velike, ističe Saša Petrović, inspektor Federalne uprave policije, te dodaje da je davno bilo potrebno to uraditi.
Iz Centra za sigurni internet, koji je zagovarač inicijative uvođenja sistema Amber Alert u Bosni i Hercegovini, ističu da su u saradnji sa američkom vladom, odnosno Ambasadom SAD-a, organizovali prošle godine sa predstavnicima bh. institucija, primarno policijskih agencija, studijsku posjetu SAD-u. Cilj je bio upoznati se sa funkcionisanjem mehanizma, kako bi se radilo na njegovoj uspostavi u Bosni i Hercegovini.
Dodaje da je po povratku iz SAD-a zamisao bila da to budu sve agencije i da to bude cijelo područje Bosne i Hercegovine, jer jedino tako će sistem biti efikasan kao što je u SAD-u.
- Mehanizam je tu isključivo za djecu i ne bi trebao da ima nikakvog dodira ni sa politikom, ni sa bilo kojim drugim instancama, nego isključivo da se radi samo na sigurnosti za djecu. Iluzorno je razgovarati o tome da mi u BiH imamo tri sistema, kao što je sve drugo politički poslagano, jer to tako ne funkcioniše i besmisleno je uopšte pričati o tome. Ali, Centar za sigurni internet i dalje radi na tome. Uz podršku američke vlade uspostavljena je radna skupina. Realizovali smo već konkretne korake, ali ne želimo uspostaviti nešto bez detaljne pripreme kako bi taj sistem, onog trenutka kad kažemo evo imamo ga sada, trebao da bude funkcionalan i treba da pokriva cijelu državu, naglašava Efendić.
Dodaje kako očekuje da će tokom 2025. godine taj sistem profunkcionisati u BiH.
- Imamo saradnju drugih nadležnih institucija. Radimo intenzivno sa Federalnom upravom policije i sa policijom Brčko distrikta. I dalje pokušavamo da uspostavimo komunikaciju sa kolegama iz Republike Srpske, kako bi se i oni pridružili. Vidjet ćemo na koji način će se taj dio realizovati, ali kao što rekoh, sistem će pokriti cijelu Bosnu i Hercegovinu kada bude uspostavljen, ističe Efendić.
Dževida Hukičević, portparolka policije Brčko distrikta BiH, također očekuje da bi u narednoj godini ovaj sistem mogao biti u funkciji.
- Uz podršku američke ambasade u BiH i ostalih policijskih agencija iz FBiH radi se na uspostavi sistema Amber Alert i očekujemo da će biti uspostavljen tokom 2025. godine, kaže nam Hukičević.Stav Ministarstva sigurnosti BiH je da su ovakvi sistemi potrebni u Bosni i Hercegovini i da bi imali višestruku korist za sigurnost djece. Za provođenje ovih aktivnosti, kako navode, potrebno je uključenje svih nivoa vlasti, prvenstveno ministarstava unutrašnjih poslova.
Podsticaj drugima
- Ministarstvo sigurnosti BiH će nastaviti da aktivno koordinira aktivnosti na uspostavi više budućih sistema sa svim sudionicima u ovom procesu, uz uvažavanje nadležnosti policijskih agencija u BiH. Vlada RS-a je već definisala zakonski okvir i uspostavila sistem hitnog obavještavanja javnosti o nestanku djeteta “Pronađi me” u RS-u. Vjerujemo da će to biti podsticaj i drugim sudionicima u ovom procesu da intenziviraju aktivnosti na usaglašavanju modela budućih sistema za obavještavanje javnosti u slučaju nestanka maloljetnog lica, navode u odgovoru za naš list iz Ministarstva sigurnosti BiH.