Ambasada SAD o godišnjici genocida: Put ka ozdravljenju je dug, žrtve nisu same na tom putu

Daniel Koski, otpravnik poslova Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini/Ambasada Sad U Bih
Daniel Koski, otpravnik poslova Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini/Ambasada Sad U BiH/X
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Povodom obilježavanja 30 godina od genocida u Srebrenici, otpravnik poslova Ambasade Sjedinjenih Američkih Država (SAD) u Bosni i Hercegovini (BiH) Daniel Koski, izrazio je duboko poštovanje prema porodicama žrtava i svima koji im širom BiH i svijeta pružaju podršku.

- Bol koju su uzrokovali ovi zločini i dalje odjekuje kroz generacije u srcima majki, očeva, kćeri, sinova, braće, sestara i prijatelja koji još uvijek žale za njima. Na ovaj dan, razmišljam o tome koliko je taj gubitak ogroman, rekao je Koski u svom obraćanju.

U svom obraćanju je dodao da je "put ka ozdravljenju dug", ali da žrtve ne hodaju tim putem same.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Podsjećamo, danas se navršava tri decenije od srebreničkog genocida, a u Memorijalnom centru Potočari biće klanjana dženaza i obavljen ukop još sedam identifikovanih žrtava.

Među njima su i dvojica mladića, Senajid Avdić i Hariz Mujić, rođeni 1976. godine, koji su imali samo 19 godina kada su ubijeni. Oduzeti su svojim porodicama, a njihova mladost i snovi brutalno prekinuti.

Pored njih, vječni smiraj u Potočarima naći će i Fata Bektić (1928), najstarija žrtva genocida koja će biti ukopana ove godine, te Hasib Omerović (1961), Sejdalija Alić (1961), Rifet Gabeljić (1964) i Amir Mujčić (1964).